Najpopularnija vrsta banana mogla bi uskoro potpuno nestati, traže se rješenja

Zahvatila ih je gljivična bolest naziva Panamska bolest

FOTO: Unsplash/ Ilustracija

Godišnje se u svijetu pojede više od 100 milijardi banana, od kojih je većina vrste Cavendish. Ali možda vrlo skoro ove vrste više neće biti jer joj prijeti gljivična bolest, naziva Panamska bolest, piše Science Alert.

Cavendish banane dominiraju tržištem jer su otporne na nekoliko bolesti, imaju dugi vijek trajanja i farmeri mogu uzgojiti puno više plodova na istoj površini zemljišta. Zato je Cavendish vrlo praktičan proizvod, kazao je za Business Insider novinar Dan Koeppel, autor knjige Banane, sudbina voća koje je promijenilo svijet.

Isti scenarij već viđen

Gljivična infekcija počinje u korijenju stabla banane i zatim se širi, na kraju onemogućavajući biljci da upija vodu i provodi fotosintezu, da bi na koncu stablo umrlo.

Ono što se sada događa Cavendish bananama dogodilo se sorti Gros Michel, koja je bila glavna izvozna sorta u prvoj polovici prošloga stoljeća.

Prethodnik današnje gljivice počeo je inficirati banane 1876. godine i potpuno je desetkovao farme Gros Michela, pa su proizvođači bili prisiljeni naći novu sortu, Cavendish.

Gljivica na farmama u Australiji

Ali 1997. godine znanstvenici su u blizini Darwina u Australiji pronašli gljivice koje su zarazile Cavendish. Gljivice su se, do 2015. godine, proširile na farme banana u Queenslandu, državi koja je najveći proizvođač banana u Australiji.

Od tada, bolest se širi u Indiju i Kinu, najveće svjetske proizvođače banana, pa na Bliski Istok i Afriku, a nedavno i Južnu Ameriku.

Preostalo im je desetljeće?

Neki stručnjaci misle da imamo barem desetljeće prije nego što utjecaj bude drastičan jer se bolest sporo širi, a mnogi znanstvenici rade na stvaranju sorte koja bi bila otporna zamjena, piše Business Insider.

Jedna skupina stručnjaka sa Sveučilišta Cambridge istražuje kalemljenje kao moguće rješenje. Drugi tim na Tajvanskom institutu za istraživanje banana isprobava metode prirodne selekcije, uzima Cavendish sadnice i izlaže ih gljivicama.

Mali dio sadnica koje najbolje odgovaraju ide na dodatne pokuse kako bi se pomoglo sorti Cavendish da evoluira i postane otporna na ovu vrstu gljivica bez genetske modifikacije.

Traže se rješenja

Neki stručnjaci vjeruju da će se naći rješenje prije nego što Cavendish bude ozbiljno ugrožen, ali neki misle da rješenje neće biti dugog vijeka i da nisu niti blizu rješenju problema.

Drugi stručnjaci predlažu zamjenu ove sorte novom, otpornom na bolesti jer će i gljivice u budućnosti evoluirati i smisliti novi i snažniji soj.

Ključ je u više sorti?

Pravo rješenje je masovna proizvodnja i prodaja više sorti, jer što su banane genetski raznolikije manje će biti osjetljive na bolesti, smatra James Dale, profesor i voditelj projekta biotehnologije banana na Queensland University of Technology.

Primjer toga su jabuke kojih ima puno vrsta čime se smanjio rizik bolesti.

Uz odumiranje će rasti cijene

Problem s bananama je što je malo sorti i jeftine su. Ako se doda raznolikost, poskupjet će jer će i transport trebati promijeniti.

Izvozno tržište ovisi o žetvi zelene Cavendish banane, a sazrijevanje se inducira dodavanjem etilena tijekom transporta.

Za jabuke su dovoljne hladnjače. Ako postoji više vrsta banana vjerojatno će za svaku vrstu trebati točno definirati uvjete sazrijevanja, a sve to povisuje cijenu.