Ovo su najveći gradovi u Hrvatskoj, a jedan je površinom veći i od Pariza

Najveći grad u Hrvatskoj po površini veći je čak i od Pariza

FOTO: Unsplash

Bogata kulturna baština, prekrasni otoci i razvedena obala, čarobni nacionalni parkovi poput Plitvičkih jezera i Krke, divne planine, fantastične plaže te tradicionalne delicije i gastronomija…Sve to nalazi se u Hrvatskoj, zemlji koja ima površinu od tek 56.594 km2. Naravno, najpopularniji su najveći gradovi u Hrvatskoj. No, prije nego što se bacimo na najveće gradove u Republici Hrvatskoj, evo i nekoliko zanimljivih podataka koji se daju iščitati iz službenog Popisa stanovništva 2021.

Prema Državnom zavodu za statistiku (DZS) i posljednjem Popisu stanovništva koji je rađen 2021. godine, u Republici Hrvatskoj živi 3.871.833 milijuna stanovnika. Od tog broja, 1.865.129 je muškaraca, što čini 48.17%, a žena je 2.006.704, što čini 51,83% ukupnog stanovništva. Zanimljivo je napomenuti da u odnosu na Popis stanovništva iz 2011., broj stanovnika u Hrvatskoj se smanjio za čak 413.056 osoba, što čini 9,64% populacije. Najveći pad broja stanovništva prisutan je u Vukovarsko-srijemskoj županiji, i to čak 20,28%. No, situacija s najvećim gradovima u Hrvatskoj pomalo je drugačija, a samo tri grada imaju više od 100.000 stanovnika.

Najveći gradovi u Hrvatskoj po broju stanovnika

Ako gledamo najveće gradove u Hrvatskoj prema broju stanovnika, mnoge će vjerojatno iznenaditi da samo tri grada broje više od 100.000 stanovnika, a to su Zagreb, Split i Rijeka.

Zagreb

Glavni grad Hrvatske broji 769.944 stanovnika. Osim činjenice da je Zagreb hrvatska metropola i zato je poželjan za život, glavni grad je također pun znamenitosti, prirodnih ljepota i kulturnih događanja uključujući koncerate, predstave i izložbe te se može reći da će svatko u Zagrebu može pronaći nešto za sebe. Od botaničkog vrta i Hrvatskog narodnog kazališta, preko kule Lotrščak, uspinjače i Katedrale, do Zrinjevca i Kamenitih vrata, Zagreb je svakako grad u kojem je rijetko kad dosadno.

Za sve koji su željni gastronomije te fine hrane, tu je kultna zagrebačka tržnica Dolac, smještena u blizini katedrale Uznesenja Blažene Djevice Marije i svetih Stjepana i Ladislava. Groblje Mirogoj i njegove fantastične arkade koje je izradio Herman Bollé nude oazu mira svima koji su željni šetnje u zelenilu, a kome zelenila nije dosta, sportsko-rekreacijski centar i jezero Jarun nude pregršt aktivnosti kao što su trčanje, biciklizam, ili duže šetnje.

Zagreb je najveći broj u Hrvatskoj po broju stanovnika
Unsplash

Split

Split je drugi najveći grad u Hrvatskoj po broju stanovnika, te broji 161.312 osoba koje su se odlučile nastaniti u ovom gradu poznatom po nadarenim glazbenicima, lijepim ženama i talentiranim sportašima. Split je, poput Zagreba, vrlo popularan za život zbog svojih brojnih znamenitosti od kojih ćemo izdvojiti Dioklecijanovu palaču, stadion na Poljudu, prekrasnu rivu, Marmontovu ulicu, luku Matejuška, te staru tržnicu, popularno znanu kao pazar.

Naravno, tu je i mnoštvo gradskih trgova na kojima možete bezbrižno ispijati kavu i ćakulati sa svima koje poznajete. Nažalost, Split je izgubio više od 15.000 stanovnika od posljednjeg popisa stanovništva, a prema sociologu Dragi Jukiću, najveći razlog tome je iseljavanje stanovništva u Zagreb te zemlje poput Njemačke i Irske.

Split je drugi najveći hrvatski grad
Unsplash

Rijeka

Kao treći najveći grad u Hrvatskoj po broju stanovnika tu je Rijeka sa 108.622 stanovnika. Ovaj popularno zvani “grad koji teče” poznat je po svom rokerskom štihu i toleranciji, ali tu su i bogata kulturna i povijesna baština koju svakako vrijedi razgledati i upoznati se s gradom na intimniji način. Od brojnih znamenitosti koje Rijeka nudi, valja izdvojiti popularno šetalište korzo i riječki karneval, kaštel na Trsatu, lukobran, te gradski toranj i katedralu svetog Vida.

Nakon Zagreba, Rijeke i Splita, najveći gradovi u Hrvatskoj po broju stanovnika su redom Osijek, Zadar, Velika Gorica, Pula, Slavonski Brod, Karlovac i Varaždin. Valjalo bi istaknuti i pomalo poražavajuću statistiku prema kojoj samo osam hrvatskih gradova ima više od 50.000 stanovnika.

Rijeka je treći najveći hrvatski grad
Unsplash

Najveći grad u Hrvatskoj po površini

Najveći gradovi u Hrvatskoj mogu se također promatrati i po površini, a rezultati bi mogli biti prilično iznenađujući. Iako mnogi mogu pomisliti da je Zagreb najveći grad u Hrvatskoj i po broju stanovnika i po površini, lako se prevariti. Naime, gledajući gradove po površini, najveći grad u Hrvatskoj tako postaje – ni manje ni više nego Gospić.

Ovaj grad se proteže na čak 967 km2, a razlog tome je statistički trik – Gospiću je pridodano čak 50 naselja te prostor između njih. Gledajući neke svjetske metropole, može se reći da je Gospić površinom veći čak i od nekih gradova za koje mislimo da su puno veći. Čudno i pomalo nevjerojatno, ali istinito. Pariz se tako prostire na 105 km2, Berlin na 892 km2, Barcelona na 102 km2, a Amsterdam na 219 km2. Ipak, gledajući Gospić prema broju stanovnika, tu je situacija malo drugačija, budući da ovaj grad broji tek nešto manje od 13 tisuća stanovnika.

Usporedimo li to s Barcelonom koja broji 1.62 milijuna stanovnika, stvari postaju pomalo jasnije. A u usporedbi s Gospićem, što se tiče broja stanovnika, Zagreb postaje tek malo mjestašce s 641 km2. Osijek se prostire na 169 km2, a Split leži na nešto manje od 80 km2. Valja istaknuti da je Gospić površinom veći i od najmanje hrvatske županije, Međimurske županije, koja se prostire na 729 km2. Lički grad Gospić, kao površinom najveći grad u Hrvatskoj (i jedan od površinom najvećih u svijetu), krase brojne ljepote poput prirodnih bogatstava te park šuma Jasikovac i Vujnovića brdo koje se nalaze u okolici. Za sve ljubitelje boravka na zraku i aktivnog odmora u Gospiću postoji pregršt aktivnosti poput jahanja, paintballa i planinarenja. A za sve one koji se žele kulturno uzdizati, tu je Muzej Like Gospić u kojem možete pregledati najcjelovitiju zbirku dinarske tradicije i kulture u zemlji, ili Memorijalni centar Nikola Tesla koji odaje počast ovom svjetski poznatom znanstveniku.

Gradovi s pozitivnim trendom useljavanja

Iako su neke statistike iz Popisa za stanovništvo 2021. pomalo razočaravajuće, kao što je ona prema kojoj Republika Hrvatska ima čak 413.056 stanovnika manje u odnosu na Popis stanovništva 2011., u Hrvatskoj postoje i gradovi s pozitivnim migracijskim trendom, a vodeći u tome je grad Velika Gorica. Kako javlja portal KronikeVG, u Veliku Goricu se doselilo 450 osoba više nego ih je iz grada odselilo te je tako grad Velika Gorica postao prvi po broju doseljenika. Slijede Križevci, Samobor, Čakovec, Dugo Selo, Solin, Sveti Ivan Zelina, Zadar, Sveta Nedelja te Duga Resa.