Nekad je nužno odabrati stranu

Nakon rekordnih ljetnih temperatura odlomio se golemi komad ledene ploče na Grenlandu. I to je alarmantna vijest

Ledena ploča ove je godina izgubila 530 milijardi tona leda

This handout satellite image captured on August 27, 2020 by the Copernicus Sentinel-2 mission and released by European Space Agency (ESA) shows ice breaking off the Nioghalvfjerdsfjorden glacier in Northeast Greenland. - Warmer temperatures in Greenland has led to a 113 square kilometre mass of ice breaking off from the Arctic's largest floating glacier, scientists said on September 14, 2020, adding that given rising average temperatures the break-off was expected. (Photo by Handout / EUROPEAN SPACE AGENCY / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / COPERNICUS/ SENTINEL 2 / ESA" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
FOTO: AFP

Golemi komad leda odlomio se od najveće preostale ledene ploče Nioghalvfjerdsfjorden ili kraće 79N, na Arktiku. Ploča se nalazi na sjeveroistoku Grenlanda, a odlomljeni dio površine je oko 110 km2. Satelitske snimke pokazuju da se razlomio na više manjih komada, piše BBC.

Znanstvenici tvrde kako je ovo još jedan dokaza o rapidnim klimatskim promjenama na Grenlandu. “Atmosfera se na ovom području zagrijala za 3 Celzijeva stupnja od 1980. godine”, rekla je dr. Jenny Turton, polarna istraživačica sa sveučilišta Friedrich-Alexander u Njemačkoj.

Rekordne temperature

Turton kaže i kako su 2019. i 2020. godine na Grenlandu zabilježene rekordne ljetne temperature. Glečer 79N dug je 80 kilometara i širok 20 te pluta u prednjem dijelu Sjeveroistočnog grenlandskog ledenog toka prema oceanu.

Ledena ploča ozbiljno je napukla još 2019. godine, ali ovogodišnje ljeto i visoke temperature su je dokrajčile. Na satelitskim snimkama vide se i jezerca na glečeru koja su problematična za ledene ploče. Ako ta voda napuni pukotine može ih rastvoriti i produbiti zbog čega slabe ledene ploče.

Loša vijest je i što su oceanografi zabilježili više temperature mora što znači da je gotovo sigurno da se ledena ploča topi i odozdola. Profesor Jason Box s instituta za geološka istraživanja u Danskoj i Grenlandu kaže kako je moguće da će se ova ledene ploča topiti od sredine prema rubovima, ali do toga ne bi trebalo doći još 10 ili 20 godina.

Količina leda se smanjuje

Ploča 79N nije jedina koja je pukla ove godine, u srpnju je puknula i Milne ledena ploča koja se nalazi na sjeveru kanadskog otoka Ellesmere. Odlomio se komad površine 80 km2 pa je tako ploča Milne sada velika 106 km2. Milne je bila najveći netaknuti fragment ploče koja je početkom 20. stoljeća zauzimala površinu od 8,600 km2.

Velika brzina topljenja leda na Grenlandu naglašena je u nedavno objavljenom istraživanju. U njemu su analizirani podaci njemačko-američkog satelita Grace koji u suštini može izmjeriti masu leda. Podaci kažu kako je ovo bila rekordna godina kada su ledene ploče izgubila 539 milijardi tona leda. Dovoljna količina da razina mora naraste za 1,5 milimetar.