Nekad je nužno odabrati stranu

Naručili smo 5,6 milijuna doza. U prvom krugu cijepit će se 62 tisuće građana

Capak je danas na presici Nacionalnog stožera iznio detalje plana cijepljenja protiv koronavirusa

An undated handout picture released by the University of Oxford on November 23, 2020 shows a technician working at the Jenner Institute on the University's COVID-19 candidate vaccine, known as AZD1222, co-invented by the University of Oxford and Vaccitech in partnership with pharmaceutical giant AstraZeneca. - Scientists behind a coronavirus jab being developed in Britain on Monday hailed it as a potential "vaccine for the world", which could be cheaper to make and easier to store and distribute than its main rivals. The University of Oxford and its pharmaceutical partner AstraZeneca, said they were seeking regulatory approval for the vaccine after it showed an average 70-percent effectiveness. (Photo by John Cairns / University of Oxford / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / UNIVERSITY OF OXFORD / John Cairns " - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - RESTRICTED TO ILLUSTRATING STORIES RELATED TO THE PARTICULAR VACCINE, EVENTS AND FACTS MENTIONED IN THE CAPTION - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS /
FOTO: AFP

Medijima se upravo na presici Nacionalnog stožera obratio Krunoslav Capak koji je iznio detaljnije plan cijepljenja protiv koronavirusa. “Kaže se da je ovo najbrže razvijeno cjepivo u povijesti. To je točno, ali treba znati činjenicu da je od početka bilo vidljivo da će lijek biti teško pronaći. Zbog toga su brzo uložena velika sredstva u istraživanje i proizvodnju cjepiva”, rekao je pa nastavio:

“Već sredinom godine su počela istraživanja i ispitivanja kako bi se ocijenila sigurnost cjepiva i sve što je potrebno za registraciju”, kazao je te podsjetio kako je u EU postojao dogovor o nabavi i raspodijeli cjepiva.

Naručili smo 5,6 milijuna doza

Hrvatska je dosad naručila 5,6 milijuna doza cjepiva, kaže. “EU je postavila pravila da kad se stavi na raspolaganje određena količina da države mogu zatražiti količinu za sebe koja im je potrebna, a onda je EU raspodjeljivala te doze na pravičan način”, podsjetio je te dodao kako su naručili 5,6 milijuna doza cjepiva.

Također je kazao kako će dio cjepiva dobiti i od tvrtke od koje se registracija cjepiva očekuje u 2021. te da je to predviđeno za iduću sezonu gripe kako bi se nastavilo cijepljenje.

Prema Capakovim riječima od AstraZenece Hrvatska je naručila 2 milijuna i 705 tisuća cjepiva. Rekao je kako bi Pfizerovo cjepivo trebalo dobiti registraciju oko 29. prosinca, od Moderne negdje u siječnju te da je sada vrlo izgledno da će prvo cijepiti s cjepivom te dvije tvrtke. Registracija cjepiva s Oxforda, dodao je, očekuje se u prvom kvartalu iduće godine.

Prvi nalet cijepljenja

“Mi smo napravili plan provođenja cijepljenja i sada još nemamo datume i distribuciju jer još nemamo potvrdu proizvođača”, rekao je Capak. “No, možemo preliminarno reći da ćemo od Pfizera dobiti prvo 125 tisuća doza te da ćemo u prvom naletu moći cijepiti 62 i pol tisuće ljudi”, kazao je.

Potom je dodao kako će se prvo cijepiti zdravstveni djelatnici, a onda stariji ljudi. “Cjepivo će biti besplatno i dragovoljno. No unatoč dragovoljnosti značajno je da se što više ljudi cijepi radi kolektivnog imuniteta. No ni nakon toga neće prestati era nošenja maski”, dodao je.

Druga doza nakon 3, 4 tjedna

Potom je kazao kako će se, kad se smanje brojke oboljelih, moći popuštati i s maskama. Dodao je kako je potrebno cijepiti se u dva navrata kako bi cjepivo bilo djelotvorno.

Druga doza ići će nakon tri ili četiri tjedna. “Mi smo kod provođenja uzeli model kako to radimo za gripu. Cijepit će županijski zavodi za javno zdravstvo uz pomoć drugih kolega”, kaže.