Ne kažemo da će vam trebati, ali napravili smo mali vodič kroz najbolnije operacije

Recimo, najbolnijima se smatraju ortopedski zahvati

FOTO: Ashley Van Haeften/Flickr

Nije uvijek moguće prevenirati bol tijekom ili poslije neke operacije. Svatko osjeća bol različito i zato je teško rangirati kako koji zahvat boli. Ipak, nije loše znati koje se operacije smatraju najbolnijima da bi mogli znati što nas čeka, piše Medical News Today.

Ovo je samo opći vodič jer puno ovisi o tome kako tko osjeća bol. Ortopedski zahvati koji diraju kosti smatraju se, općenito, najbolnijima. Znanstvenici su utvrdili da i neki manji zahvati kao laparaskopija mogu izazvati znatnu bol.

1. Otvorena operacija na kosti pete

Slomi li netko petu, možda će trebati operaciju. Operacija nije uvijek potrebna ako se kost nije pomaknula predaleko od svog mjesta. Za popravak frakture kirurzi moraju razrezati kožu da bi došli do slomljene kosti i pločicama i vijcima učvršćivati kosti zajedno.

Koža je u tom dijelu tanka i nema puno mekog tkiva. Lako se, tijekom operacije, mogu oštetiti živci oko petne kosti. Zajedno s vijcima, ovo takvu operaciju može učiniti iznimno bolnom.

2. Spinalna fuzija

Kičma stoji uspravno zbog vertebralnih kostiju. Skolioza i degeneracija diska su problemi koji mogu utjecati na vertebralne kosti. Ako micanje vertebralnih kostiju izaziva bol, liječnici mogu preporučiti operaciju spinalne fuzije. Ovim se postupkom povezuju dvije ili više vertebralnih kostiju da se više ne miču.

Neki puta je potrebna i transplantacija kosti. Tada se uzima kost s kuka i umeće u kičmu da bi potpomognula spajanje vertebralnih kostiju. Transplantiranje kosti može izazvati jaku bol, moguće i kroničnu poslije zahvata.

3. Miomektomija

Miomektomija je zahvat kojim se iz uterusa uklanjaju fibroidi. Iako ova mišićna vlakna većinom nisu štetna, mogu uzrokovati neplodnost. Operacija se uglavnom radi minimalno invazivnim zahvatom kroz vrlo maleni rez. Standardna operacija je potrebna ako su fibroidi veliki. I takav zahvat je onda bolniji i dulje je vremena potrebno za oporavak.

4. Proktokolektomija

Ovim se zahvatom, uklanjanjem debelog crijeva, rektuma i anusa, liječi ulcerozni kolitis, karcinom crijeva i neki oblici Kronove bolesti. Ako je moguće, operacija će se učiniti minimalno invazivnim zahvatom, a ako ne, potrebna je standardna operacija.

5. Složena spinalna rekonstrukcija

Složena spinalna rekonstrukcija odnosi se na nekoliko medicinskih zahvata kojima se ispravljaju oštećenja na kičmi, spinalna stenoza i skolioza. Kirurg će koristiti vijke i šipke da korigira iskrivljenja kičme i učini kičmu stabilnom. U kičmi je koncentracija živaca i završetaka živaca velika, što ovaj zahvat čini potencijalno vrlo bolnim.

Oporavak

Oporavak ovisi o operaciji. Ljudi koji prođu istu operaciju, mogu imati različita iskustva oporavka. Liječnik daje savjet kako upravljati s boli, prepisuje lijekove protiv bolova te daje upute kako bol učiniti manjom, a oporavak lakšim.

Bol nakon operacije ne može se uvijek spriječiti. Opioidni narkotici jesu dobri za olakšavanje boli, ali imaju neke negativne efekte, depresiju i poteškoće disanja. Lijekovi protiv bolova pomažu da osobi bude lakše, da se lakše kreće što doprinosi bržem oporavku. Nakon većine zahvata, preporučuje se brz ustanak iz kreveta.