Ne ludujte s novogodišnjim odlukama, super je i ako počnete samo malo zdravije jesti. Profesorica s Harvarda ima par savjeta

Zdravije prehrambene navike promijenit će vam organizam

FOTO: Sharon Vicino/Flickr

Sanjate li o zdravoj Novoj godini u kojoj ćete više vježbati, jesti zdravije i izgubiti kile? Niste jedini. Oko 50 posto populacije donosi odluke, najčešće o gubitku kilograma, vježbanju, prestanku pušenja, boljem upravljanje novcem i smanjenju dugova. Većina čvrstih novogodišnjih odluka ne traje dugo, uglavnom prestaju već u veljači.

Gdje griješite ili možda birate pogrešne odluke? Savjeti vam teško mogu pomoći oko prestanka pušenja ili boljeg upravljanja novcem ali oko zdravije prehrane sigurno mogu. Profesorica psihologije sa Harvarda, Amy Cuddy, objašnjava zbog čega su novogodišnje odluke osuđene na brzu propast što nikako nije dobar motivator. Većina odluka propadne jer su ciljevi koje sebi zadajemo nerealni.

Zbog toga, umjesto da postavljamo tako visoke ciljeve, pokušajmo prigrliti zdravije prehrambene navike koje možemo usvojiti za mjesec dana, a do kraja te godine desit će se značajna zdravstvena poboljšanja. A i osjećat ćemo se dobro jer smo zadatak koji smo sebi zadali ispunili te ćemo u sljedeću godinu ući spremni za nova poboljšanja.

1. Jedite više leće i drugih grahorica

Leća može biti lagani obrok, brzo se kuha, osobito crvena leća, i pristupačne je cijene. Lećom i drugim grahoricama povećavamo unos zdravih proteina biljnog porijekla za oko 18 grama po porciji. Leća je i izvanredan izvor minerala kao folata, molibdena, bakra, željeza, magnezija, vitamina B i cinka. Prepuna je vlakana, jedna šalica ima 16 grama vlakana više od polovice dnevnih potreba za žene.

2. Unesite u prehranu zdrave masti

Puno ljudi pokušava smršaviti pa dodavanje dobrih masti u dnevnu prehranu može pomoći. Procesuirana ulja, rafinirano brašno i šećer povezani su sa dijabetesom, pretilošću i drugim zdravstvenim problemima.

Ali zdrave masti kao avokado, kokosoro ulje, orašasti plodovi, sjemenke i neprocesirana ulja kao maslinovo ulje, mogu biti dobri, a neke studije pokazuju da mogu pomoći gubitku kila. Masti čine hranu ukusnijom i pomažu da se osjećamo siti dulje vrijeme, a od njih imamo i ljepšu kosu i kožu.

3. Jedite više zelenog povrća

Nije važno koje povrće jedete ali neka ga bude što više. Dodajte povrće u cijeđene sokove, jedite što više salate, iskušajte i neko zeleno povrće koje inače ne jedete, dodajte špinat u sendvič, tjesteninu.

Zeleno lisnato povrće je jedna od najzdravijih stvari koju možete jesti. Tako tijelu osiguravate velik broj minerala, željezo i kalcij, zajedno sa vitaminima, vlaknima uz puno okusa.

4. Češće jedite u društvu

Ako obrok jedete u društvu sa dragim osobama to je najbolji način da jedete sporije, više mislite na hranu i oćenito unosite veselje u život. To je osobito važno za djecu, djeca tako postižu bolje rezultate u školi, jedu zdravije, imaju manje problema sa drogama i alkoholom i bolji su u vezama. Odraslima jedenje u društvu smanjuje stres koji utječe na to kako upijamo i probavljamo hranu te je važno i to uzeti u obzir.

5. Kupujte mudrije

Jedini način da poboljšate zdravlje je da ste hrani posvećeni, tada znate od koje hrane se bolje osjećate a od koje ne, znate koji sastojci su vrijedni i znate istinu iza etiketa na proizvodima koje birate. Prepoznat ćete GMO sastojke, prevare u mesu, toksične sastojke i lažne marketinške kampanje koje tvrde koja je hrana zdrava.

6. Jedite više fermentirane hrane

Fermentirana hrana kao jogurt, kiseli kupus, kefir i mizu izvanredo je ukusna i zdrava. Uzimanje fermentirane hrane znači dodavanje zdravih probavnih enzima, probiotika, jednostavno cijelo mnoštvo lako probavljive hrane pune nutrijenata.