Neke vrste pasa, zapravo, imaju dosta interesantnu priču o tome kako su dobile ime. Izvukli smo neke

Bas na francuskome znači nizak, i tako je nastao naziv baset

FOTO: Pixabay

Kako su neke od popularnih pasmina, šnaucer, baset, bigl ili dalmatiner dobili ime? Donosimo nekoliko zanimljivih činjenica.

Baset

Ovaj korpulentni, niži pas je francuskog porijekla. Kao izuzetan tragač koristio se za lov, osobito jazavaca i zečeva, u Francuskoj od srednjeg vijeka. Ime datira iz rane 1600. godine i odnosi se izravno na njegovu visinu. Bas na francuskome znači nizak, a sufiks je samo deminutiv. Baset zapravo znači mali niski pas. Nastao je iz vrlo stare pasmine St. Hubert. Povijest bilježi da je bio ljubimac kralja Edvarda VII i Shakespearea.

Rotvajler, njemački pas čuvar

Stari Rimljani putovali su Europom s velikim psima za uzgoj stoke. Stoljećima kasnije, tijekom srednjeg vijeka, mesari u gradu Rottweil (koji je sada u južnoj Njemačkoj) koristili su potomke ovih pasa kao pse čuvare i postali su poznati kao Rottweiler Metzgerhunds ili rotvajleri mesarski psi. Kasnije je ime skraćeno samo u rotvajler.

Haski, eskimski pas

Haski je opće ime za nekoliko vrsta arktičkih pasa koji vuku sanjke. Postoji nekoliko prepoznatih vrsta koje koriste to ime, kao sibirski i grenlandski husky. Ime je nastalo sredinom 19. stoljeća kao derivacija hoeski dog ili esky dog, obje su varijacije eskimo dog. Neki smatraju da im je porijeklo vučje.

Dalmatiner

Poznati, crno-bijeli točkasti pas ime je dobio početkom 1800. godine, po regiji gdje se misli da je prvi puta primijećen, Dalmaciji. Slike sličnih točkastih pasa datiraju iz 14. stoljeća.

Kernski terijer

Ovi maleni terijeri porijeklom su sa škotskih visoravni, gdje su uzgajani za lov malih štetočina, miševa i štakora. Cairns su velike, kamene gomile koje je načinio čovjek, a koje su bile znamenitosti i spomenici. Čvrsti, maleni terijeri bili su poznati po tome da su tjerali plijen iz tih kamenih građevina pa im otuda i ime. Terijer potječe od starog francuskog majmunskog terijera, doslovno zemaljskog psa. Ako za ove pse niste čuli, pogledajte Čarobnjaka iz Oza, terijer Terry odglumio je psa, imena Toto, 1939. godine.

Vajmarski pas

Prelijepa vrsta pasa uzgajana je za lov, samo za kraljevske obitelji, početkom 1800.godine. Ime je dobio po najranijem ljubitelju ovih pasa, Velikom vojvodi Karlu Augustu od Weimara. Danas, Weimar je grad u centralnoj Njemačkoj.

Chow Chow

Kinezi ovog psa, velike čupave dlake, crnog jezika, zovu songshi pas ili čupavi pas-lav. Ime chow chow ne znači ništa, u kreolskoj verziji engleskog jezika ime se koristilo za svu kinesku robu, vjerojatno zato jer su kineska imena bila preteška za izgovor Englezima. Kada se pas prvi puta pojavio u Velikoj Britaniji, u 19. stoljeću, zvali su ga chow chow pa je ime ostalo.

Šnaucer

Njemački šnaucer je poznat po dugoj, četvrtastoj njušci i otuda mu ime. Njemačka riječ za njušku je Schnautze.

Bigl

Ime beagle je prvi puta ušlo u engleski jezik kasnih godina petnaestog stoljeća. Prema etimolozima stiže od starofrancuske riječi beeguele ili begueule koja znači široko otvoreno grlo, jer pas kada lovi dosta glasan i urla na plijen.

Vipet

Vipet (whippet) je hrt nastao prije stotinjak godina od engleskog greyhounda, i izgleda kao manji greyhound. Ime potječe iz 17. stoljeća i misli se da dolazi od glagola whip, a odnosi se na veliku brzinu ove vrste pasa.

Shih Tzu

Shih Tzu je derivacija kineskog imena ove pasmine, a prevodi se kao maleni lav. Maleni psi, duge lake dlake ne podsjećaju na lavove ali su nalikovali lavovima kad su bili prikazani u drevnim kineskim slikama i skulpturama.