Nekad je nužno odabrati stranu

Neki bračni parovi, iako se vole, odlučuju živjeti odvojeno. Stručnjaci raspravljaju je li to zdravo

Zašto izbor odvojenog stanovanja može biti dobar, do jedne mjere

Romantic couple sitting in cafe - sharing a bottle of wine. Vector illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Kada je glumica Gwyneth Paltrow nedavno otkrila da ona i njezin suprug žive odvojeno, dijeleći svoje vrijeme između zajedničkog doma i odvojenih kuća, mnogi su pokazali skepticizam, pitajući se ubija li to intimnost između parova. Ova glumica izjavila je The Sunday Timesu da je istina posve suprotna, i da živjeti odvojeno njoj i suprugu pomaže da zadrže vlastiti identitet.

Odvojeni život postaje sve popularniji za ljude svih dobi, u svim vrstama odnosa. Još 2011. godine istraživanje je pokazalo da između 7700 odraslih osoba u Wisconsinu, starosti 50 i više godina, 39 posto parova živi odvojeno. Nedavnih istraživanja o broju takvih parova nema ali se, zahvaljujući poznatim parovima, o tome puno priča.

Partneri različite osobnosti

Klinički psiholog Joshua Klapow kaže da ako su osobe sretne živeći odvojeno, nije na drugima da o tome sude. Za one koji su navikli biti neovisni i koji se mogu osjećati ugušeno živeći s nekime cijelo vrijeme, izbor odvojenog stanovanja može biti dobar. “Neki parovi se tako bolje slažu, osobito ako žive aktivno i vrlo su samostalni. Odvojeni život može omogućiti partnerima da imaju prostor i priliku potrebnu da bi maksimizirali individualno vrijeme, rast i razvoj svake osobe”, smatra Klapow.

To može biti odličan izbor za partnere koji imaju različite osobnosti; na primjer ekstrovertni/introvertni. Ako jedna osoba treba više vremena samoće od druge, odvojeni život olakšava specifične potrebe pojedinca, bez da moraju raditi kompromise. Tu je i problem spavanja. Mnogi se parovi bore s dijeljenjem kreveta s nekim tko hrče, nemirno spava ili ima drugačiji raspored spavanja. Odvojeni život omogućava im da se dobro naspavaju na svoj način, bez osjećaja da se moraju nekome prilagođavati.

Problemi s nepovjerenjem

Ali odvojeni život ima svojih mana. On svakako ometa proces povezivanja i formiranja određene razine intimnosti koja je važna za održavanje veze na duge staze. Događaju se situacije u životu kada partner nije uz njih baš kada ga trebaju. Ako svaka osoba provodi puno vremena sama, dolazi i do problema s povjerenjem. Fizička udaljenost može rezultirati prilikama za nesporazume. Odvojeni život može biti i financijski teret jer su zasebna kućanstva skupa i traže značajno vrijeme i energiju.

Osim toga, parovi oko odvojenog života moraju biti suglasni. Nezgodno je i može dovesti do prekida ako se osobe u stavu razilaze jer to ukazuje da imaju različite prioritete i vrijednosti u životu. Oni koji razmišljaju o odvojenom životu trebaju pozorno preispitati razloge za takvu odluku. Iako ne postoje pravila koja se odnose na to kako funkcionalno živite svoj odnos, par koji donese odluku da živi odvojeno mora posumnjati u svrhu postojanja para. Rasprava o odvojenom životu na koncu može emocionalno udaljiti par, a ne zbližiti. Ali i to je puno bolje nego iskušavati situaciju koja bi sigurno loše završila.