Neki doktori misle da bismo ovisnost o heroinu trebali liječiti marihuanom. Ne misle svi da je to dobra ideja

Dosad se pokazalo da liječenje ovisnosti drugom vrstom droge nije baš najpametnije

FOTO: Mista stagga lee/Flickr

Nova metoda liječenja heroinske ovisnosti mogla bi biti marihuana. Ova tvrdnja privukla je pozornost američke javnosti jer je povijest analognih čudotvornih kura liječenja dugačka i obeshrabrujuća. The Salt Lake Tribune piše kako su na kraju 19. stoljeća i početkom 20. neki američki liječnici bili uvjereni da je najbolji tretman za alkoholizam, morfij.

Krajem šezdesetih godina prošlog stoljeća, evidentiran je veliki broj pacijenata, ovisnika o morfiju koje su njihovi liječnici liječili morfijem zbog problema koje su imali sa alkoholom. Na prelasku u dvadeseto stoljeće, korporacija Bayer, danas najpoznatija po aspirinu, počela je kao sigurno sredstvo koje ne izaziva ovisnost i kao alternativu morfiju, prodavati heroin.

Besplatni uzorci heroina za ovisnike o morfiju

U početku kao sredstvo protiv bolova i za suzbijanje kašlja, a ubrzo su pojedini liječnici vjerovali da je to kura za ovisnosti o morfiju i alkoholu. William White, povjesničar na području ovisnosti, kaže da je filantropska organizacija Saint James Society počela kampanju da osigura besplatne uzorke heroina za ovisnike o morfiju koji su se željeli liječiti.

Istovremeno, drugi liječnici, najpoznatiji među njima, Sigmund Freud, vrbovali su za novi čudotvorni lijek koji bi mogao izliječiti ovisnost prema morfiju, alkoholu, heroinu i duhanu. To je bio kokain koji je doveo do novih žrtava ovisnosti, uključujući i Williama Halsteda, doktora medicine i osnivača moderne kirurške prakse.

Novi lijek dodatno komplicira problem

Početni entuzijazam o čudotvornom tretmanu, oslabio je kada je novi lijek više zakomplicirao nego riješio probleme ovisnika. Pokazalo se da je svaka nova metoda liječenja ovisnosti postala novi problem. Povjesničar David Courtwright, sa sveučilišta North Florida, naglašava da je medicina neviđeno sklona pogreškama. Liječnici vole nove lijekove. Čim se neki pojavi, često se počne previše koristiti.

U sedamdesetima, na primjer, liječnici su prepisivali valij za širok spektar stanja, od tjeskobe i nesanice do mišićnih spazama. Neki su pacijenti o njemu ubrzo postali ovisni. Valij je benzodiazepin, grupa lijekova koji su označeni kao zamjena za barbiturate, prijašnje čudotvorne lijekove koji su isto izazivali ovisnost i bili opasni.

Zapravo se radi o psihičkoj reakciji na lijek

Iskustva pacijenata značajna su u uvjeravanju da je lijek čudotvoran. Korištenje lijekova koji izazivaju ovisnost je na kratke staze dobro, pa se pacijentima učini da su dobri za njihovu bolest. U nekim slučajevima, to je istina. Određeni ekstrakti marihuane smanjuju učestalost epileptičkih napada, na primjer. No u drugim slučajevima, ono što pacijenti tumače kao uspješan tretman je u stvari psihička reakcija na lijek koji će im izazvati ovisnost.

“Srećom za ljude koji se suočavaju sa potencijalno smrtnom ovisnosti o heroinu, nema razloga da se oslanjaju na marihuanu ili druge nedokazane tretmane”, kazao je ugledni profesor psihijatrije sa Stanforda, Keith Humpreys za The Washington Post. “Postoje metode liječenja i lijekovi koji su odobreni, postoje psihološke terapije i grupe za potporu koje imaju dodatne koristi za pacijente.”