Neki stručnjaci misle da nije dovoljno istražena uloga životinja u pandemiji koronavirusa

U kojoj mjeri virus inficira životinje, mogu li bolest prenositi jedna drugoj, mogu li na ljude?

Dog Walker Job. Cartoon Man Walk in Park Holding Leash in Hand. Boy Pet Boxer in Collar Vector Illustration. Doberman Bark at Cat on Bench. Doggy Play Outdoors. Animal Love, Care, Training
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Osvrt objavljen u časopisu Vector Borne and Zoonotic Diseases tvrdi da znanstvenici nisu proveli dovoljno istraživanja o ulozi životinja u pandemiji COVID-19, piše MNT. Autori sugeriraju da bi životinje mogle imati važnu ulogu u prenošenju virusa, da zaražene životinje mogu utjecati na sigurnost hrane i da radne životinje koje se oslanjaju na svoj njuh neće moći obavljati funkciju ako se zaraze.

Do sada je provedeno malo istraživanja u kojoj mjeri virus inficira životinje, mogu li one bolest prenositi jedna drugoj, mogu li virus prenijeti na ljude i kakav je učinak virusa na životinje. U nedostatku istraživanja, tijela javnog zdravstva uglavnom su umanjila ulogu životinja u prenošenju infekcije.

Odgovorni za produljenje pandemije?

U neposrednosti krize COVID-19 fokus je, razumljivo, bio na ljudskome zdravlju. Ali ignorirali smo drugu stranu prijetnji novom zoonotskom bolešću, same životinje, kažu autori. Autori ističu tri područja u kojima bi zaraza životinja SARS-CoV-2 mogla biti kritično pitanje.

Prvo, smatraju da bi životinje mogle imati ulogu u produljenju pandemije jer su rezervoari prijenosa virusa na ljude. Rezervoari su staništa u kojima uzročnik normalno živi, raste i razmnožava se. Rezervoari uključuju ljude, životinje i okoliš.

Da bi utvrdili ulogu životinja u prijenosu virusa, autori pozivaju na istraživanja koje životinje imaju veću vjerojatnost infekcije, razdoblje zaraznosti, koji su izvori infekcije i u kojoj mjeri životinje mogu zaraziti ljude.

Utjecaj na prehrambenu industriju

Drugo, autori ističu da zaražena perad ili stoka mogu utjecati na prehrambenu sigurnost, bilo da šteti samim životinjama ili širenjem virusa na poljoprivredne radnike, pružatelje usluga prehrane i ljude koji žive u ruralnim područjima.

Treće, autori spominju radne pse koji se oslanjaju na njuh u pronalaženju eksploziva i opojnih droga, ili u akcijama spašavanja te mogu postati neučinkoviti ako se zaraze virusom koji utječe na njuh.

Dok se ne provedu dodatna istraživanja, ne možemo znati kakav učinak virus može imati na životinje. S preko 3 milijuna zaraženih i više od četvrt milijuna umrlih, važno je saznati rizike koje domaće životinje predstavljaju kao mogući izvor zaraze ljudi.