Neki stručnjaci tvrde da bi praćenje koronavirusa u otpadnim vodama moglo pomoći u stopiranju novog vala pandemije

Premda zvuči neobično, takva praksa koristi se već desetljećima za praćenje virusa

FOTO: Unsplash

Američka federalna vlada razmatra novu strategiju praćenja širenja koronavirusa, piše POLITICO iako nema puno dokaza da bi se koronavirus širio putem fekalija. Jay Butler, zamjenik direktora za zarazne bolesti američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, kaže da virus može biti prisutan u ljudskome izmetu. Zbog toga je korisno nadzirati otpadne voda na prisutnost RNK kao pokazatelja je li virus u zajednici ili nije.

“To može izgledati neobično, ali to je praksa koja se desetljećima provodi u potrazi za ponovnim pojavljivanjem virusa dječje paralize u dijelovima svijeta u kojima je polio iskorijenjen”, kaže Butler. Nadzor otpadnih voda koristi se već godinama u zemljama u razvoju za otkrivanje izbijanja polija, a u SAD se odnedavno koristi za praćenje prisutnosti opijata u zajednicama.

Rano upozorenje na nove epidemije

Budući da se novi virus može otkriti u izmetu u roku tri dana od infekcije, nekoliko dana prije nego većina oboljelih počne pokazivati simptome bolesti, postoji mogućnost da bi praćenje otpadnih voda moglo pružiti rano upozorenje na nove epidemije virusa. Sve zemlje pokušavaju izbjeći drugi val infekcije koja se očekuje kada se ekonomije počnu otvarati. Praćenje kanalizacije moglo bi upozoriti javno zdravstvo na nadolazeći val danima prije nego pacijenti budu trebali bolničke krevete.

Najnovija istraživanja iz Nizozemske pokazala su da se genetski materijal virusa može otkriti u otpadnim vodama čak dva tjedna prije prve dijagnoze bolesne osobe. Postoji određeni potencijal kratkoročnog praćenja kanalizacije kao signala trenda, a čini se da to može pomoći dok se ponovno otvaraju ekonomije širom svijeta i postoji toliko neizvjesnosti o tome što će se sljedeće događati.

Korisnost metode je ograničena

Ali još postoje velike znanstvene praznine koje ograničavaju korisnost metode. Praćenje otpadnih voda može otkriti prisutnost virusa, ali znanstvenici još ne mogu povezati broj zaraženih pojedinaca s koncentracijom virusa koju pronađu. Nije poznato koliko se postotak izlučivanja razlikuje od pojedinca do pojedinca, uključujući i razliku u jačini simptoma.

Niz glavnih komunalnih službi u Americi počelo je nadgledanje virusa u otpadnim vodama. Start up kompanija Biobot radi na prikupljanju i analizi uzoraka otpadnih voda u 37 država iz 170 uređaja za pročišćavanje voda. Iz tvrtke kažu da žele pomoći nadležnima s ranim upozorenjima kada se čini da se virus nanovo pojavljuje kako bi se suzbile nove epidemije. Epidemiologija otpadnih voda je brz i jeftin način dobivanja podataka o trendovima i opsegu izbijanja bolesti u zajednicama i razumijevanju trenda tijekom vremena.

Širenje virusa u zgradama

Glasnogovornik američke Uprave za znanost i tehnologiju kazao je da planiraju proučiti održivost virusa u fekalnim tvarima. Članovi radne skupine za koronavirus Bijele kuće razgovarali su o mogućnosti aerosoliziranog izmeta kao načina širenja virusa u zgradama. Dva izvora iznijela su za POLITICO problem vodovodnih sustava koji u zrak šalju visoke razine fekalne materije. Te bi čestice mogle biti usisane u ventilacijske otvore i širiti se po zgradama.

Radna skupina odbacila je mogućnost da se bolest širila ovim putem u New Yorku, gradu s najvišom stopom zaraze u Americi. Razgovara se i o tome može li ova potencijalna metoda kontaminacije utjecati na širenje virusa u Aziji. Zabrinutost nije hipotetska, 2003. godine SARS se u jednoj velikoj stambenoj zgradi u Hong Kongu proširio putem neispravnih kupaonskih cijevi, piše Washington Post.

“Kad je toalet u upotrebi, sa zatvorenim vratima i uključenom ventilacijom, mogao bi postojati negativan pritisak za izvlačenje kontaminiranih kapljica u kupaonicu”, rekao je tada visoki dužnosnik iz Hong Konga. “Kontaminirane kapljice mogle su se tada pasti na razne površine, ručnike, podne prostirke, toaletni pribor.”