Nela Sršen o talijanskim iskustvima s koronom: 'Nije točno da virus napada samo stariju populaciju'

Smatra da rezultata karantene nema jer je mnogi krše

FOTO: Screenshot HTV

Hrvatska liječnica koja radi u Padovi, Nela Sršen, danas je u HRT-ovoj emisiji Zajedno za zdravlje sa slušateljima podijelila iskustva s epidemijom koronavirusa prikupljena u Italiji. Tu je zemlju nova zaraza pogodila teže nego bilo koju drugu: Prema posljednjim informacijama u Italiji je jučer umrlo 812 osoba, čime je ukupna broj žrtava prešao 11 i pol tisuća. Sršen je pohvalila Hrvatsku koja je, kaže, mnogo naučila promatrajući razvoj situacije u susjedstvu.

„Hrvatska je od početka pratila situaciju u Italiji s velikom dozom ozbiljnosti i prva je počela s prevencijom, prije nego što je virus prvi put dijagnosticiran u Hrvatskoj. Sada se vide rezultati rada na prevenciji. Kada su se u Lombardiji pojavili prvi pozitivni slučajevi, taj problem nije shvaćen ozbiljno“, kazala je liječnica. Voditelj emisije Petar Vlahov liječnicu je pitao umiru li ljudi u Italiji od koronavirusa ili s koronavirusom, na što je liječnica njega upitala postoje li takvi podatci za bilo koju europsku državu.

Netočno da virus napada samo stariju populaciju

Sršen je objasnila zašto je koronavirus tako smrtonosan za talijansku populaciju. „Italija nažalost ima veliki postotak starog stanovništva. Sada imamo dovoljno podataka da možemo napraviti analiza: oko 70% su muškarci, oko 60% smrtnih slučajeva je među pacijentima koji imaju 3 ili više patologija. Sve to nije toliko indikativno jer smo posljednjih dana vidjeli da virus, posebno u Francuskoj i Španjolskoj, ne napada toliko stariju populaciju, već onu mlađu. I u Italiji smo već imali slučajeve pacijenata od 20 i 30 godina. Dakle, ono što smo u početku govorili, da virus napada samo stariju populaciju, pokazalo se netočnim“, rekla je liječnica.

U Italiji se osim u iznimnim slučajevima ne rade obdukcije, kazala je Sršen, pa je još teže procijeniti koliko je umrlih ubio baš koronavirus. Bez obzira na to, liječnica je naglasila koliko je važno na vrijeme hospitalizirati teže slučajeve. „Najvažniji je tu timing hospitalizacije i mogućnost priključenja na respirator. U Lombardiji je smrtnost pacijenata oko 65%, za razliku od Veneta gdje je smrtnost znatno niža, tamo umre oko 5 % pacijenata koji završe na respiratoru. Sve to naravno ovisi o brzini kojom kritični pacijenti završe na respiratoru kao i o količini respiratora u reanimaciji. Veneto ima jako dobru teritorijalnu zdravstvenu skrb. U Lombardiji je oko 50% zdravstvenih struktura privatno“, objasnila je liječnica.

Karantena do daljnjega

Komentirajući činjenicu da se u Italiji vrhunac epidemije najavljuje već dvadesetak dana, ali nikako da se to zaista dogodi, Sršen je rekla kako smatra da je najbolje odustati od takvih kalkulacija. “Ono što sigurno znamo je da se karantena i dalje nastavlja do 15. ili 20. travnja. Trebali smo do sada vidjeti neke rezultate karantene, ali nismo. Što se događa, još nismo shvatili. Kako sada stvari stoje, mislim da ćemo cijeli travanj pokušati provest u karanteni“, rekla je Sršen.

Kako jedan od mogućih razloga za nedovoljan uspjeh mjera karantene istaknula je da postoje osobe koje izlaze u javnost mada bi trebale ostati u izolaciji. Liječnica je kazala i kako se nada da će zdravsteni sustav iz ove situacije izvući pouke koje bi mogle biti korisne u budućnosti. Nela Sršen je na kraju razgovora kazala kako smatra da bi prioritet sada trebala biti potraga za lijekom, a druge detalje o koronavirusu može se istraživati kasnije.