Neobična odluka splitskog stožera: doktorici koja je brinula o štićenicima doma rekli da odradi i smjenu u karanteni

Teško je zamisliti da se zaraza, koja je uskoro ionako ušla u dom, ne bi ubrzo proširila na štićenike

12.04.2020., Split - Zapocelo prebacivanje sticenika doma za starije i nemocne u Splitu u karantenu u Makarskoj.
Photo: Milan Sabic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Glavna sestra u splitskom Domu za starije i nemoćne, Zdravka Đapić Kolak, prvi slučaj sumnje na koronavirus prijavila je još 29. ožujka. Epidemiolozi u Splitu su joj rekli da “prati situaciju”. Večernji list danas donosi prepisku koja pokazuje još jednu potencijalno problematičnu odluku nadležnih u Splitu. Naime, u mailu kojim je od lokalnog Stožera tražila opremu i dezinfekcijska sredstva za Dom, glavna sestra Đapić Kolak upozorila je i na to da je liječnica koja radi u Domu, Belita Šurjak, raspoređena na rad u karanteni. Ona se za splitsko područje nalazi u hotelu Zagreb.

“S obzirom na to da je liječnica svakodnevno u bliskom kontaktu s gerijatrijskim visokorizičnim osiguranicima u Domu, mišljenja sam kako nije poželjno da ista bude u kontaktu s osobama koji su u karanteni”, napisala je glavna sestra članovima Stožera. Ovi su joj kratko odgovorili da ni Stožer nema opremu koju traži, te joj dali mailove osoba i tvrtki koje bi joj možda mogle pomoći. Očito, nitko iz Stožera uopće nije reagirao na činjenicu da je liječnica koja radi s ranjivim starcima u Domu raspoređena na posao u kojem bi mogla doći u doticaj s osobama koje se poslane u karantenu. Do toga na kraju ipak nije došlo, piše Večernji.

Smišljali kako da ne prenese virus na štićenike

Naime, liječnica je u karanteni trebala raditi 9. travnja. Kako je prodor koronavirusa u Dom otkriven dva dana ranije, ona je, kao i dobar dio osoblja, poslana u karantenu. Ironija je u tome što liječnica kod kuće nije imala uvjeta za samoizolaciju, pa je završila u karanteni baš na mjestu gdje je trebala dežurati. Posebno je apsurdno to što je još 21. ožujka Zdravka Đapić Kolak vodila krizni sastanak na kojem se razgovaralo baš o tome kako zadatke dr. Šurjak organizirati tako da je se ne dovede u kontakt s potencijalnim nosiocima koronavirusa.

“Bilo je 7 sati ujutro, na sastanku je bila i doktorica Šurjak. Pričalo se o njezinoj situaciji i načinu kako da se ista riješi jer se opravdano posumnjalo da bi se vrlo lako mogla zaraziti i virus prenijeti u dom. Upravo je gospođa Šurjak o tome prva zabrinuto izvijestila Zdravku Đapić koja je zatim o tom problemu putem e-maila obavijestila Stožer, no nitko nije reagirao”, kazala je za Večernji jedna djelatnica Doma za starije i nemoćne.