Neobična priča o zatvoreniku koji je u samici otkrio da voli matematiku. Ove godine objavio je prvu studiju

Trenutno služi 25-godišnju kaznu za ubojstvo

vector
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Puno je primjera matematičkih dostignuća postignutih u zatvoru. Možda je najpoznatije ono francuskog matematičara Andre Weila koji je iznio svoja izrazito utjecajna nagađanja dok je služio kaznu u vojnome zatvoru u Rouenu. Drugi matematički div, Srinivasan Ramanujan, bez formalnog obrazovanja iz matematike, proizveo je većinu svojih revolucionarnih rezultata u potpunoj izolaciji. U svojoj autobiografiji Weil spominje mogućnost postizanja posebne jasnoće dok je bio u zatvoru.

Početkom godine, zatvorenik Christopher Havens objavio novu matematičku studiju u časopisu Research in Number Theory, piše Popular Mechanics. Autor trenutno služi 25-godišnju kaznu za ubojstvo u washingtonskom zatvoru. Ljubav za matematiku otkrio je boravkom u samici.

Testirao ga matematičkim zadatkom

Zatvorenici često šalju zahtjeve izdavačima za određenim publikacijama jer je pristup određenim knjigama u zatvorima ograničen. Ove smjernice su bizantske, a organizacije za zaštitu prava zatvorenika drže taj ograničeni pristup knjigama kao primjer kršenja Prvog amandmana.

U tom je kontekstu partner profesorice i kemičarke Marte Cerutti dobio zahtjev od Havensa za godišnju pretplatu na časopis Annals of Mathematics sa sjedištem na Princetonu. Slučajno je i otac profesorice Cerutti teoretičar brojeva i bio je spreman dati šansu Havensu koji pokušavao naučiti računanje i teoriju brojeva bez pristupa kvalificiranom učitelju.

Prvo ga je testirao poslavši mu da riješi složeniji matematički problem. Natrag je dobio papir dugačak 120 centimetara, na kojem je bila ispisana duga i složena formula koja je bila točna.

Zajedno objavili znanstveni rad

Umberto Cerutti, profesor matematike na sveučilištu u Torinu, jedan je od autora u Havensovom radu “Linearne frakcijske transformacije i nelinearni skočni konvergenti nekih kontinuiranih frakcija”.

U svome radu Havens, Cerutti i još dvoje matematičara proučavaju linearnu transformaciju beskonačnog kontinuiranog razlomka i izvlače zaključke iz svojih nalaza. Zatim ta otkrića primjenjuju natrag na poznate kontinuirane razlomke.

Sa znanstvenom publikacijom i s oko još 16 godina zatvora pred sobom, Havens ima priliku nastaviti razvijati svoje matematičke talente, ako uspije nastaviti pronalaziti prave ljude koji žele suradnju s njime.