Nestao je jedan mali japanski otok. I nitko živ nije primijetio

Ribari iz obližnjeg sela nisu baš zalazili u taj dio mora, zadnji put su ga vidjeli u osamdesetima

FOTO: Screenshot/Google maps

Japan je nedavno ostao bez jednog malenog nenaseljenog otoka, blizu svoje morske granice s Rusijom, zbog čega bi mogao ostati bez dijela svojeg teritorijalnog mora. Vjeruje se da je nenaseljeni otočić Esanbe Hanakita Kojima nestao ispod valova, a nestanak navodno nisu ni zamijetili stanovnici sela Sarufutsu, koje se nalazi na sjevernom dijelu otoka Hokkaido, udaljen samo 500 metara od nestalog otočića.

Esanbe je samo jedan od 158 nenaseljenih otoka kojima je japanska vlada dala imena 2014. godine kako bi jasnije iscrtali svoj teritorij na moru te proširili svoj isključivi gospodarski pojas. Japanski udaljeni otoci imaju sve veću važnost za Japan, posebice nakon teritorijalnih sporova koje Japan vodi s Kinom oko otočja Senkaku u Istočnom kineskom moru.

Autor knjige javio lokalcima

Esanbe je (bio) smješten u sjevernom području, koje je poprište dugogodišnjih prepiranja oko granice između Rusije i Japana. Nalazi se u otočju Kuril, koje su zauzele sovjetske snage samo dan nakon kraja Pacifičkog rata. Lokalno stanovništvo je o nestanku prvi puta saznalo tijekom rujna, kada je otok odlučio potražiti autor Hiroshi Shimizu. On je posjetio selo Sarufutsu kako bi napravio novi nastavak svoje fotoknjige o “japanskim “skrivenim otocima”, piše The Guardian.

Međutim, Shimizu nije nigdje mogao pronaći otok. Obavijestio je lokalne ribare, koji su potom krenuli prema navodnoj lokaciji otoka, kojeg tada više nije bilo. Stariji ribari rekli su Asahi da se sjećaju da su vidjeli otok prije nekoliko desetaka godina, no da u njegovom smjeru više ne zalaze, jer je pomorska navigacija otok prikazivala kao podvodni .

Erodirao zbog vjetra?

Japanska obalna straža tvrdi da su otočić zadnji puta zabilježili 1987. godine. Tada mu je prosječna visina iznosila samo 1,4 metara. Eksperti su stoga zaključili da je otok vjerojatno erodirao zbog vjetra, a dijelove otoka možda su i odnijele sante leda koje se stvaraju u Ohotskom moru svake zime.

Prema međunarodnom zakonu, otokom se smatra bilo koji prirodno nastali dio kopna, okružen s četiri strane morem, koji se iznad razine vode uzdiže i kada je visoka plima. Obalna straža će posjetiti područje te istražiti sudbinu otoka. Potvrdili su da je otočić zaista nestao, a isključivi gospodarski pojas Japana će se smanjiti. Doduše, samo za pola kilometra.