Nobleovu nagradu za medicinu dobila su trojica znanstvenika za otkriće virusa hepatitisa C

Zahvaljujući njihovu otkriću sada su dostupni vrlo osjetljivi testovi koji omogućuju brz razvoj antivirusnih lijekova

Thomas Perlmann (R), the Secretary of the Nobel Committee, speaks to announce the winners of the 2020 Nobel Prize in Physiology or Medicine (On screen L-R) American Harvey Alter, Briton Michael Houghton and American Charles Rice, as Nobel Committee members Patrik Ernfors (L) and Gunilla Karlsson Hedestam look on, during a press conference at the Karolinska Institute in Stockholm, Sweden, on October 5, 2020. - Americans Harvey Alter and Charles Rice as well as Briton Michael Houghton win the 2020 Nobel Medicine Prize for the discovery of Hepatitis C virus. (Photo by Jonathan NACKSTRAND / AFP)
FOTO: AFP

Ovogodišnja Nobelova nagrada za medicinu dodijeljena je u ponedjeljak Britancu Michaelu Houghtonu i Amerikancima Harveyju Alteru i Charlesu Riceu za “otkriće virusa hepatitisa C”, objavio je u ponedjeljak švedski Institut Karolinska. Znanstvenici su nagrađeni za “izniman doprinos” u borbi protiv hepatitisa, “velikoga globalnog zdravstvenog problema koji uzrokuje cirozu i rak jetre” širom svijeta, stoji u objavi švedskog Instituta Karolinska.

Tri oblika hepatitisa – A, B i C – mogu biti odgovorna za smrtni ishod od posljedica upale jetre. No desetljećima je znanost poznavala samo viruse tipa A i B. “Alter, Houghton i Rice uspjeli su izolirati virus koji uzrokuje hepatitis C, omogućivši otkriće uzroka preostalih slučajeva kroničnog hepatitisa, kao i krvne pretrage i nove lijekove koji su spasili milijune života”, stoji u priopćenju Instituta Karolinska.

Moguć brz razvoj lijekova

Alter je zaslužan za identificiranje treće vrste hepatitisa, Houghton ga je izolirao, dok je Rice ponudio konačan dokaz o njegovu postojanju. “Zahvaljujući njihovu otkriću sada su dostupni vrlo osjetljivi testovi krvi na virus koji omogućuju brz razvoj antivirusnih lijekova za liječenje hepatitisa C”, stoji u obrazloženju. Osim zlatne medalje znanstveni trojac podijelit će i novčanu nagradu u iznosu od od 10 milijuna švedskih kruna (1,1 milijun dolara).

Nobelova nagrada za medicinu prva je od šest koje će se dodijeliti do 12. listopada, a to su nagrade za fiziku, kemiju, književnost, mir i ekonomiju. Ovogodišnju dodjelu nagrade zasjenila je pandemija koronavirusa.

Nobelova zaklada otkazala je ovogodišnji tradicionalni domjenak, središnji dio proslave koji se održava u prosincu, a uručenje medalja i diploma neće se održati uživo u Stockholmu nego će laureatima biti uručene u njihovim domovima. Ovogodišnji dobitnici na proslavu će biti pozvani zajedno s laureatima iz 2021. godine, uz uvjet da pandemija do tada popusti.