Nova mjerenja pokazala su da se led u moru oko Antarktike rapidno topi. To je golemi problem za klimatski sustav

Antarktika je u četiri godine izgubila istu količinu leda koju je Arktik izgubio u 34 godine

FOTO: Screenshot/Guardian

Satelitske snimke otkrivaju da je od 2014. godine do danas došlo do drastičnog smanjenja površine leda u moru oko Antarktike, i to znatno brže nego što se to dešavalo u prošlosti, piše The Guardian. Takav nagli godišnji pad znači da je Antarktika u četiri godine izgubila istu količinu leda koju je Arktik izgubio u 34 godine.

Takvi podatci ozbiljno su zabrinuli znanstvenike koji su došli do zaključka da led nestaje znatno brže nego što se to do sad vjerovalo. Za razliku od topljenja leda na kopnu, otapanje morskog leda ne pridonosi podizanju razine mora. No, gubitak morskog leda iz mora znači da će sunčevu toplinu sada apsorbirati ocean, što dovodi do zagrijavanja Zemlje.

Veliki utjecaj morskog leda

Kako piše The Guardian, morski led pokriva ogromne površine i ima značajan utjecaj na globalni klimatski sustav. Gubitci leda na Arktiku povezani su s ekstremnim vremenskim uvjetima u naseljenima dijelovima Zemlje, poput sve češćih toplinskih valova u Europi. Situacija na sjevernom i južnom polu drastično se razlikuje, napominje se u tekstu, pa je tako Arktik zapravo ocean okružen kontinentima i izložen zagrijavanju zraka, dok je Antarktika i sama smrznuti kontinent okružen oceanima, od zagrijavanja zraka zaštićen jakim vjetrovima.

Količina morskog leda oko Antarktike se tijekom 40 mjerenja polako povećavala, da bi 2014. godine dosegnula rekordne razmjere. Međutim, od tada je količina morskog leda drastično pala, s tim da ga je rekordno malo bilo 2017. godine.

“Ne znamo hoće li se pad nastaviti, ali se moramo se zapitati zašto se to dogodilo i hoće li doći do velikog ubrzanja u smanjivanju (količine leda) na Arktiku. Samo će nam opetovana mjerenja dati odgovore”, rekla je Claire Parkinson iz NASA-inog Centra za svemirske letove Goddard. “Arktik je postao simbol globalnog zagrijavanja”, dodala je Parkinson, koja je priznala da je nedavni pad površine morskog leda oko Antarktike mogao biti puno gori.