Nova studija pokušava dokazati vezu između covida i gubitka sluha

Stručnjaci tvrde da su mogući gubitak sluha, zujanje u ušima i vrtoglavica

Files included:
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Novi sustavni pregled objavljenih istraživanja o vezi između koronavirusa i problema sa sluhom sugerira da se određeni broj problema sluha može povezati s covidom-19. Analizom je utvrđeno da gubitak sluha, zujanje u ušima i vrtoglavica mogu biti povezani s infekcijom koronavirusom, a znanstvenici trenutno provode jednogodišnje istraživanje kako bi bolje razumjeli dugoročne učinke ove bolesti na sluh.

Kevin Munro i Ibrahim Almufarrij, audiolozi sa Sveučilišta Manchester, prvi puta su prošle godine proveli brzu analizu o povezanosti covida-19 i problema sa sluhom, na slučajevima koji su se pojavili u prvim danima pandemije. Godinu dana kasnije, ažurirali su svoju analizu otkrivajući da je sve više prijavljenih slučajeva o problemima sa sluhom.

Razumijevanje novog zdravstvenog stanja

Analiza podataka otkrila je da je 7,6 posto slučajeva covida-19 prijavljuje gubitak sluha, 7,2 posto vrtoglavicu i 14,8 posto tinitus. Ali još uvijek nije sigurno da je ova veza uzročno-posljedična jer se izvješća temelje na simptomima koje su pacijenti sami prijavili.

“Važno je ne dijagnosticirati audio-vestibularne simptome tamo gdje oni ne postoje ili su slučajni, s obzirom na visoke stope covida u populaciji”, napominje Munro u članku za The Conversation. “Ali nalazi analize mogu značiti i početak našeg razumijevanja novog zdravstvenog stanja.”

U tijeku jednogodišnja studija

Munro kaže da je zujanje u ušima ili tinitus stanje koje se može pojaviti iz više razloga, od stvarnog oštećenja sluha uzrokovanog bukom ili infekcijom do psiholoških okidača poput stresa i tjeskobe. Pa iako postoje opravdane hipoteze koje pokazuju kako SARS-CoV-2 može izravno oštetiti sluh, trenutni dokazi još nisu dovoljno kvalitetni da bi se dokazala uzročnost.

“Moguće je da virus napada i oštećuje slušni sustav, s druge strane, mentalni i emocionalni stres pandemije može biti okidač. No moramo biti oprezni kod tumačenja ovih nalaza jer nije uvijek jasno prijavljuju li studije nove ili postojeće simptome. Nedostaju nam kvalitetne studije koje uspoređuju šum u ušima kod ljudi sa i bez koronavirusa.”

U nadi da će popuniti tu prazninu, u tijeku je jednogodišnja studija, koju vodi Munro, a koja prati pacijente nakon otpusta iz bolnice.