Nekad je nužno odabrati stranu

Nova studija potvrdila je zabrinjavajuću tezu: mame koje rade s otapalima imaju veće šanse roditi djecu s autizmom

Autori studije smatraju da su bebe još u maternici izložene snažnim kemikalijama koje utječu na mozak

ultrasound film of thirteen week fetus
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Žene koje su na poslu izložene različitim otapalima, imaju 1,5 puta veću vjerojatnost da će roditi djecu s poremećajem iz spektra autizma, tvrdi nova studija. Autizam je u porastu ali i dalje ostaje misteriozno stanje. Uzrok autizma je nepoznat, a rizični faktori su mnogobrojni i različiti.

Istraživanje američke vlade, Nacionalnog instituta za sigurnost i zdravlje na radu, otkrilo je snažnu vezu između autistične djece i majki koje rade industrijske poslove gdje su izloženi snažnim kemikalijama. Autori studije smatraju da su bebe još u maternici izložene istim otrovima kao i njihove majke, što im može promijeniti razvoj mozga.

Broj djece s autizmom je udvostručen u posljednjih 20 godina

U manje od 20 godina broj osmogodišnjaka s poremećajem iz spektra autizma je udvostručen. Znanstvenici su prilično sigurni da genetika ima neke veze s autizmom. Od te točke su faktori rizika labavi i nepovezani. Autizam je češći kod dječaka, djece starijih roditelja i djece s intelektualnim teškoćama, a većina dobije dijagnozu tek nakon četvrte godine života.

Znanstvena zajednica je posve odbacila ideju da su cjepiva faktor rizika, a još manje uzrok za autizam. Neki pripisuju veći broj slučajeva tome što smo sada svjesniji postojanja takvog stanja. Istraživanja pokazuju da onečišćenje i drugi toksini mogu uzrokovati epigenetske ili čak promjene u mikrobiomu crijeva koji povećavaju rizik autizma.

Studija ne objašnjava konkretan razlog

Pravilna zaštitna oprema je ključna u radu s kemijskim otapalima, jer veliki broj radnika dolazi u doticaj s njima, kod proizvodnje hrane, plastike, kemijskog čišćenja, u farmaceutskoj industriji. Snažne kemikalije mogu ući u sustav preko kože, udisanjem i mogu se dugo zadržati u tijelu. Već znamo da su kemijska otapala povezana s poremećajima razvoja ploda u maternici.

Znanstvenici kažu da su rezultati njihove studije u skladu s ranijim studijama koja su identificirala otapala kao potencijalne faktore rizika za poremećaje iz spektra autizma. Studija ne objašnjava zašto je vjerojatnost djece s autizmom veća kod majki koje su bile izložene otapalima, nego samo promatra i bilježi stanje.