Nova studija sugerira da bi manjak cinka mogao biti jedan od razloga autizma kod djece

Nedostatak ovog minerala tijekom ranog razvoja može potencijalno pridonijeti nastanku autizma

Vector illustration in trendy flat linear style - happy family and parenthood concept - happy mother and father with a baby seeping  - cartoon characters for infographics, banners, cover and hero images
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Točan razlog autizma nije poznat, ali se nastanak autizma kod djece povezuje s različitim genetskim faktorima i faktorima okoliša, uključujući i nedostatak cinka. Još nije posve jasno pridonosi li manjak cinka nastanku autizma ali znanstvenici su definirali mogući mehanizam kako bi to moglo funkcionirati, pokazuje rad objavljen u Frontiers in Molecular Neuroscience.

Za potrebe ove studije, znanstvenici su demonstrirali kako cink oblikuje veze ili sinapse između moždanih stanica, neurona koji se formiraju tijekom ranog razvoja putem složene molekularne mašinerije koju kontroliraju s autizmom povezani geni.

“Autizam je povezan sa specifičnim varijantama gena umiješanih u formiranje, sazrijevanje i stabilizaciju sinapsi tijekom ranog razvoja”, kaže Sally Kim, sa sveučilišta Stanford, glavna autorica studije.“Naša otkrića povezuju razine cinka u neuronima kroz interakcije s proteinima kodiranima ovim genima, s nastankom autizma.”

Još je prerano za preporuke

Otkriće da cink oblikuje osobine u razvoju sinapsi putem određenih proteina sugerira da nedostatak ovog minerala tijekom ranog razvoja može potencijalno pridonijeti nastanku autizma, utječući na funkciju sinapse koja omogućuje stanicama mozga da međusobno komuniciraju. Razumijevanje interakcije cinka i proteina može dovesti do pravilne dijagnoze, tretmana i strategija prevencije autizma. Važno je istaknuti da u ovom trenutku nije moguće donijeti konkretan zaključak da bi se počelo savjetovati uzimanje nadomjestaka cinka.

“Trenutno nemamo kontroliranih studija o riziku autizma i uzimanju nadomjestaka cinku kod trudnica ili beba, pa je rano za preporuke”, kaže koautor studije, Craig Garner iz Njemačkog centra za neurodegenerativne bolesti. “Ali eksperimentalni radovi na modelu autizma, objavljeni u Frontiers Research Topics, obećavaju.”

Previše cinka može smanjiti količinu bakra koju tijelo apsorbira što može dovesti do anemije i slabih kostiju. Manjak cinka ne znači da ga ne uzimamo dovoljno, možda se radi o problemima apsorpcije u crijevima. “U svakom slučaju, ovo je istraživanje iznimno značajno jer nudi nove mehanizme za razumijevanje kako manjak cinka pridonosi pojavi autizma”, kaže Garner.