Nova studija sugerira da zaraza denga groznicom može pružiti djelomičan imunitet na Covid-19

Reuters javlja o studiji koja još nije objavljena, a vodio ju je profesor sa sveučilišta Duke

Viral infection causing chronic disease. Hepatitis viruses, influenza virus H1N1, Flu, cell infect organism, aids. 3d illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Nova studija koja je analizirala izbijanje koronavirusa u Brazilu otkrila je vezu između širenja virusa i prošlih epidemija denga groznice, te sugerira da izloženost toj bolesti koju prenose komarci može pružiti određenu razinu imuniteta protiv COVID-19, javlja Reuters.

Studiju koja još nije objavljena vodio je profesor sa sveučilišta Duke, Miguel Nicolelis, a proučavala je geografsku raspodijeljenost slučajeva koronavirusa. U Brazilu se pokazalo da su mjesta s nižom stopom zaraze koronavirusom i sporijim rastom slučajeva bila mjesta koja su pretrpjela intenzivno izbijanje denga groznice ove i prošle godine, utvrdio je Nicolelis.

Pozitivni na antitijela covida-19

Pokaže li se ova pretpostavka točnom, to može značiti da bi infekcija denga groznicom ili imunizacija učinkovitim i sigurnim cjepivom protiv denge mogla proizvesti i određenu razinu imunološke zaštite protiv koronavirusa.

Nicolelis je kazao da su rezultati posebno zanimljivi jer su prethodne studije pokazale da ljudi s antitijelima na denga groznicu u krvi mogu biti pozitivni na antitijela na COVID-19 iako nikada nisu bili zaraženi.

Virusi iz posve različitih obitelji

To pokazuje da postoji imunološka interakcija između ova dva virusa koju nitko nije mogao očekivati jer su ta dva virusa iz potpuno različitih obitelji.

Brazil ima treću najveću ukupnu zarazu COVID-om 19, iza SAD i Indije, s više od 4,4 milijuna slučajeva.

“Za nas je ovo otkriće šokantno”, kazao je Nicolelis. “U znanosti se događa da ciljate jednu stvar i pogodite metu za koju niste ni pomislili da ćete je pogoditi.”