Nova studija tvrdi da, ako sjedite cijeli dan, pola sata svakodnevnog vježbanja nije dovoljno za zdravlje srca

Kretanje nakon uobičajenog vježbanja važnije je nego što su znanstvenici dosad mislili

FOTO: Wellcome Library, London

Trideset minuta kretanja na dan, penjanje uz stepenice, sklekovi, čučnjevi, sprint trčanje ili džogiranje, može biti dobar način za održavanje kondicije ali još jedan dodatni korak može srcu dati ekstra poticaj, piše Vogue Health. Prema najnovijoj studiji, nastavak kretanja tijekom dana, poslije uobičajenog vježbanja, važniji je nego što su znanstvenici prije smatrali, kaže dr. James de Lemos, kardiolog i profesor na Sveučilištu Texas.

Sjedenje za radnim stolom ili volanom auta može, tijekom vremena, oštetiti srčane mišiće, a to je povezano sa zatajenjem srca. Vježbanje jača srčane mišiće, otvara arterije i snižava kolesterol i tlak. Ali što se događa sa srcem kada mirujemo, manje je poznato. Sjedeći način života već dugo brine kardiologe, a de Lemos sada kaže da je sjedenje čak i za one koji inače vježbaju, štetno.

Aktivnost nakon vježbanja vrlo važna

Studija je kod sudionika studije koji su proveli 10 sati ili više na dan sjedeći utvrdila da kada tijelo miruje rastu troponini, proteini u krvi koji često mogu signalizirati oštećenje srca. Oni koji su se kretali imali su puno niže vrijednosti troponina. I iako vrijednosti nisu bile niti blizu onome koje osoba ima kod srčanog udara, ipak studija zaključuje da je aktivnost nakon vježbanja vrlo važna u održavanju zdravog srca.

Svi znamo da je dobro vježbati, barem 30 minuta na dan ali moramo isto tako obratiti pozornost i na preostalih 23.5 sati, u smislu onoga što fizički radimo, upozorava de Lemos.