Nova studija tvrdi da samo jedna neprospavana noć povećava protein u mozgu koji je povezan s Alzheimerom

Jedna noć povećava vrijednosti proteina beta-amiloida za 5 posto

young brunette girl laying in the bed with open eyes / flat editable vector illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Gubitak samo jedne noći sna odmah povećava vrijednosti jednog proteina u mozgu koji je povezan s Alzheimerovom bolešću, kaže mala, nova studija američkog National Institute of Health. Kod Alzheimerove bolesti beta-amiloid proteini se grupiraju zajedno i formiraju amiloidni plak, glavni znak bolesti.

Za akutni nedostatak sna, znalo se, da kod miševa izaziva više vrijednosti beta-amiloida, ali manje se zna o utjecaju manjka sna na akumulaciju beta amiloida u ljudskome mozgu. Studija je jedna od prvih koja pokazuje da spavanje može imati važnu ulogu u raščišćavanju tih proteina.

Studija je provedena na 20 osoba pa se ne može generalizirati

Beta-amiloidi su matabolički otpadni produkt kojeg ima u tekućini između moždanih stanica. Da bi se razumjela potencijalna veza između akumulacije beta-amiloida i spavanja, znanstvenici su snimali mozgove 20 zdravih osoba. Nakon izgubljene noći pokazalo se da su se vrijednosti beta-amiloida povećale za 5 posto.

A kod osoba bolesnih od Alzheimera vrijednosti beta-amiloida veće su za 43 posto, u odnosu na normalne vrijednosti. Pokazalo se i da su osobe s većim povećanjem vrijednosti tih proteina, bile lošije volje poslije neprospavane noći.

Iako je studija bila mala, ona demonstrira negativni učinak nespavanja na vrijednosti beta-amiloida u mozgu. Buduće studije, na velikom uzorku i različitijoj populaciji, bi trebale ustanoviti može li se govoriti o generalizaciji, piše Science Magazine.