Nova studija tvrdi kako je 9 od 10 slučajeva raka uzrokovano nekim vanjskim faktorom

Tvrde da je 86 posto slučajeva raka kože uzrokovano izlaganjem suncu

FOTO: Loïc Brohard/Flickr

Nova studija dokazala je kako je čak devet od deset slučajeva raka uzrokovano vanjskim čimbenicima, kao što su pušenje, alkohol, izlaganje suncu i zagađeni zrak, prenosi Telegraph.

I dok su stručnjaci u prijašnjim studijama tvrdili kako je razvitak tumora tek stvar “loše sreće”, jer je kod razvitka riječ o nasumičnim mutacijama stanica, znanstvenici sada vjeruju kako vanjski čimbenici imaju puno jači utjecaj te bi se zbog tog otkrića prevencija raka mogla povećati.

Ova je studija pomalo kontroverzna, jer predlaže kako će se prestankom pušenja ili vježbanjem moći smanjiti rizik od raka. Nedavno provedena statistička analiza pokazala je kako bi se ovakvim magičnim rješenjem moglo eliminirati između 70 i 90 posto oboljenja od raka, što zvuči dosta nevjerojatno.

Ova je statistika poduprta i studijom koja govori kako je čak 65 posto oboljenja od raka izvan naše kontrole te je zaista uzrokovano nasumičnim greškama unutar stanica.

Učestalost raka je prevelika da bi se pripisala slučajnosti

Stručnjaci sa Sveučilišta Stony Brook u New Yorku, koji su proveli ovu novu studiju, tvrde kako je učestalost raka ipak prevelika da bi se mogla pripisati tek najobičnijoj slučajnosti, odnosno nasumičnim mutacijama u stanicama. A to su objasnili ovako – da je riječ tek o slučajnosti, jednostavno možemo zaključiti kako bi bilo puno manje slučajeva raka nego što stvarno jest.

Profesor Yusuf Hannun tvrdi: “Želimo dokazati da intrinzični razlozi samo djelomično utječu na pojavu raka. Stope mutacija uzrokovanih intrinzično nisu dovoljne da bismo objasnili stvarne i potpune rizike.”

Sugeriraju kako je gotovo 75 posto slučajeva raka debelog crijeva uzrokovano lošom prehranom

Tvrde da je gotovo 75 posto raka debelog crijeva uzrokovano lošom prehranom
Tvrde da je gotovo 75 posto raka debelog crijeva uzrokovano lošom prehranom Scott Simpson/Flickr

Utjecaj okoliša objasnili su i slučajem u kojem su imigranti, koji su stigli iz zemalja gdje je rizik od nastanka raka manji, počeli češće obolijevati kad su doselili u zemlje gdje je taj rizik veći.

Tvrde kako je gotovo 75 posto slučajeva raka debelog crijeva zapravo uzrokovano lošom prehranom, dok je čak 86 posto slučajeva raka kože uzrokovano izlaganjem suncu. Također, sugeriraju da je čak 75 posto slučajeva tumora na mozgu ili vratu uzrokovano alkoholom i cigaretama.

Zaključili su kako u rijetkim slučajevima rak zaista može biti uzrokovan genetskim mutacijama, ali da bismo u obzir puno više trebali uzeti ekstrinzične faktore kako bismo poboljšali prevenciju i smanjili smrtnost od ove bolesti.

Ostali stručnjaci podijeljena su mišljenja

I dok se ranije tvrdilo kako se tek manje od pedeset posto rizika od raka može spriječiti i eliminirati promjenom načina života, sada je taj postotak, smatraju, mnogo veći. Profesor Kevin McConway sa Sveučilišta Open slaže se kako je ova studija ponudila poprilično uvjerljive dokaze da su ekstrinzični faktori ti koji u većoj mjeri uzrokuju pojavu raka.

“Iako ne znači da će se kod nekoga razviti rak samo ukoliko je izložen nekima od navedenih ekstrinzičnih faktora, šansa uvijek postoji, no ova nam studija pokazuje da moramo gledati puno dalje od te “jednostavne, slučajne šanse” kad je riječ o razumijevanju i zaštiti od raka”, rekao je McConway.

Profesor Paul Pharoah s Cambridgea pak kaže: “Ovo i nije neko novo otkriće, jer znamo kako se neke vrste raka mogu izbjeći promjenama u životnom stilu, ali je vrlo važno shvatiti da nam ovi rezultati ipak ne govore o apsolutnim rizicima nastanka bilo koje vrste raka.”