Novi lijek koji usporava Alzheimerovu bolest dobiva odobrenje u Americi, europski liječnici zabrinuti zbog nuspojava

Lijek je trenutno podvrgnut regulatornoj reviziji u Europi

Brain neuro cell growth or damaging drawing with texture shading illustration isolated on dark background
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Europski stručnjaci koji razmatraju potencijalnu upotrebu novog lijeka Leqembi (lecanemab) za Alzheimer, koji su razvile kompanije Eisai Co Ltd iz Tokija i Biogen Inc iz Cambridgea, u Massachusettsu, kažu da lijek ima sposobnost usporavanja kognitivnog pada, ali da možda uspješnost neće nadmašiti zdravstvene rizike lijeka ili opterećivanje ograničenih resursa zdravstvene skrbi s cijenom od otprilike 26.000 dolara, godišnje, piše Yahoo! Finance.

Lijek je trenutno podvrgnut regulatornoj reviziji u Europi, a u Sjedinjenim Državama očekuje se da će biti odobren 6. srpnja, nakon što je FDA, prošlog mjeseca, glasala jednoglasno.

Liječenje monoklonskim antitijelima lecanemab statistički značajno je smanjilo klinički pad na kognitivnoj i funkcionalnoj ljestvici za 27 posto nakon 18 mjeseci, u odnosu na placebo. Lijek smanjuje nakupljanje toksičnih amiloidnih proteina u mozgu i usporava simptome gubitka pamćenja kod pacijenata u ranom stadiju bolesti, što znači dodatnih šest mjeseci zdravog života. Unatoč obećanju liječenja, nuspojave, krvarenje i oticanje mozga, su opasne.

Rizik od oticanja mozga

Europske zemlje daju prednost isplativosti pri usvajanju novih lijekova. Devet neurologa i znanstvenika iz šest europskih zemalja reklo je za Reuters da lecanemab vjerojatno neće biti široko korišten ako dobije odobrenje, što je u skladu s procjenama analitičara koji sugeriraju da će europsko tržište lijeka biti relativno malo.

Procjena je da u Europi ima oko 7 milijuna ljudi s Alzheimerovom bolešću, a očekuje se udvostručenje broja do 2030. godine, prema Europskom vijeću za mozak. Neki su liječnici zabrinuti da učinak lijeka na bolest nije dovoljno klinički značajan kada se mjeri rizik oticanja mozga, očekivana visoka cijena te ograničeno osoblje i resursi potrebni za davanje infuzija dva puta mjesečno i praćenje oticanja mozga pomoću skeniranja magnetskom rezonancom.

U kliničkom ispitivanju, gotovo 13 posto pacijenata iskusilo je ozbiljno oticanje mozga, a 17 posto krvarenje. Analitičari Barclaya predviđaju da će se europska prodaja postupno povećavati i doseći vrhunac od 13 posto pacijenata 2032. godine. Predviđa se prodaja od 2,6 milijardi dolara, a u Americi 3,7 milijardi.