Novi spojevi ekstremno efikasno tamane gljivice. Znanstvenici su ih, logično, nazvali po najopakijem filmskom ubojici

Mogli bi biti alternativa kemikalijama i koristiti se za antibiotike

FOTO: AFP

Novootkriveni bakterijski spojevi tako su dobri u ubijanju gljivica da su ih znanstvenici nazvali po filmskoj zvijezdi Keanu Reevesu, najpoznatijem po tome kako efikasno i nemilosrdno pobjeđuje negativce u akcijskim filmovima Matrix i John Wick.

Spojevi keanumicini stvaraju rupe na površini gljivičnih patogena, čineći da iskrvare do smrti, kako je kazao za The New York Times, Sebastian Goetze s njemačkog Leibniz instituta za istraživanje prirodnih proizvoda i biologiju infekcije.

“Bili smo oduševljeni i zapanjeni velikom aktivnošću”, kazao je Goetze za The Washington Post. “Kao ubojica je, vrlo učinkovito ubija nekoliko različitih gljivica.”

Učinkoviti ubojice protiv gljivica

Keanumicini se stvaraju od bakterija iz roda pseudomonas koje žive u tlu i vodi, koje te spojeve koriste za zaštitu od ameba koje se njima hrane. Znanstvenici su posumnjali da bi spojevi mogli djelovati i protiv gljivica koje dijele neke karakteristike s amebama, navodi se u izjavi.

U studiji, nedavno objavljenoj u Journal of the American Chemical Society, glavni autor Goetze i suradnici opisuju nevjerojatnu snagu keanumicina protiv uobičajenog biljnog štetnika koji uzrokuje sivu plijesan na listovima hortenzije. Siva plijesan pogađa više od 200 vrsta voća i povrća, uključujući jagode i grožđe.

Novoidentificirani spojevi mogli bi biti pristupačna i ekološki prihvatljiva alternativa kemikalijama za uništavanje gljivica koje se koriste u poljoprivredi.

Mogli bi se koristiti za razvoj antibiotika

“Studija dokumentira još jedan način na koji su mikroorganizmi evoluirali kroz natjecanje u borbi s drugim organizmima”, kaže znanstvenik Matt Nelsen za CNN. “S vremenom su patogeni razvili otpornost na kemikalije koje protiv njih koristimo, pa moramo naći novi način da bi ih nadmudrili.”

Znanstvenici otkrivaju da se keanumicini bore i protiv nekih gljivica koje napadaju ljude ljude, kao što je candida albicans. Keanumicini nisu visoko toksični za ljudske stanice, pa bi se mogli koristiti za razvoj novih lijekova protiv gljivica, koji su čovječanstvu prijeko potrebni. “Imamo krizu s antibioticima, a isto vrijedi i za gljivice”, upozorava Goetze u Postu. “Trenutačno se ne razvija mnogo antibiotika niti antimikotika.”

Reeves nije prva slavna osoba po kojoj je nazvano neko znanstveno otkriće. Nedavno je jedinstveno obojena žaba nazvana Tolkien po autoru Gospodara prstenova. Kostarikanska buba agra nazvana je po Kate Winslet jer “njezin lik nije potonuo s brodom ali to nećemo moći reći za ovog kukca budu li se šume i dalje pretvarale u pašnjake.” Reeves se, nakon niza pitanja i odgovora na Redditu, zahvalio znanstvenicima, mada misli da su se spojevi trebali zvati John Wick.