Nekad je nužno odabrati stranu

Novi trend u borbi s mentalnim zdravljem: liječnici u Bruxellesu pacijentima propisuju besplatne posjete muzejima

'Umjetnost pomaže da zaboravimo da smo smrtna bića'

A woman visits an exhibition of legendary US pop artist Andy Warhol at the La Moneda Museum in Santiago, June 15, 2017. - About 230 artworks of Andy Warhol are being exhibited in Chile. (Photo by Martin BERNETTI / AFP)
FOTO: AFP

Nakon dvije pandemijske godine ponovno su otvorena vrata muzeja u Bruxellesu, a sada će poslužiti i jednoj novoj svrsi. Naime, posjetima muzejima pokušat će se pomoći onima koji liječe svoje mentalno zdravlje da bi se bolje nosili sa stresom, tjeskobom i depresijom. Ovog mjeseca, liječnici u bolnici Brugmann, jednoj od najvećih zdravstvenih centara u Bruxellesu, mogu svojim pacijentima prepisivati posjete kulturnim ustanovama kojima upravlja grad.

“Umjetnost pomaže da zaboravimo da smo smrtna bića”, kaže Vincent Lustygier, psihijatar u Sveučilišnoj bolnici Brugmann, za Politico. “Tijekom pandemije smrt je postala nešto što nas čeka pred vratima. Vidjeli smo do koje mjere su se mentalne bolesti u posljednje vrijeme porasle.”

Sličan program ima i Quebec

Oni koji imaju recept mogu obići drevne podzemne staze u Muzeju kanalizacije, pogledati tekstil 16. stoljeća u Muzeju mode i čipke ili prošetati galerijama u centru suvremene umjetnosti CENTRALE. U ovome šestomjesečnom pilot projektu sudjeluje pet muzeja kojima upravlja grad. “Koronavirus nas je podsjetio da je kultura neophodna za mentalni zdravlje”, kaže zamjenica gradonačelnika Bruxellesa Delphine Houba za Politico.

“Ljudi neće imati vodiča ili nešto posebno da se ne bi osjećali stigmatiziranima ili drugačijima” objašnjava Houba za Observer. Bruxelles nije prvi grad koji je pokušao s takvom inicijativom, iako Houba kaže da je prvi u Europi. Sličan program Quebec je odobrio u Montrealu. Kanadska provincija djelovala je na temelju sve uvjerljivijih istraživanja koja pokazuju da umjetnost i kreativna stimulacija mogu pružiti puno dobrobiti pacijentima, od mentalnog zdravlja do liječenja boli i palijativne skrbi.

Umjetnost ima ulogu u prevenciji lošeg zdravlja

Prema izvješću Svjetske zdravstvene organizacije iz 2019. godine, analizom više od 3000 studija, utvrđena je uloga umjetnosti u prevenciji lošeg zdravlja, promicanju zdravlja te upravljanju i liječenju bolesti, tijekom cijelog života osobe. Poput tjelovježbe, svakodnevno uživanje u umjetnosti može dovesti do povećanja razine serotonina. Program izlaganja umjetnosti posebno obećava za one koji ne mogu vježbati zbog invaliditeta ili godina.

“Posjeti muzejima su alat u procesu ozdravljenja zajedno sa individualnom ili grupnom terapijom, lijekovima, meditacijom, trajnom njegom i drugim prilagodbama načinu života. Gotovo svatko može od promatranja umjetnosti imati koristi”kaže psihijatar Johan Newell za Observer.