Novo istraživanje sugerira da bi broj zaraženih u Kaliforniji mogao biti 50 puta veći od službenih brojki

Znanstvenici na temelju seroloških istraživanja misle da je između 2,5 i 4,1 posto stanovništva bilo zaraženo

(FILES) In this file US Navy handout photo released March 30, 2020  Sailors transport the first patient aboard the hospital ship USNS Mercy (T-AH 19) into the casualty receiving area, on March 29, 2020 in Los Angeles, California. - Seven medical crew members of a giant hospital ship sent to Los Angeles to help the city tackle its coronavirus outbreak have contracted the disease, the US Navy said on April 14, 2020.The USNS Mercy has 1,000 beds on board and is treating only non-coronavirus patients, in a bid to ease the strain on onshore emergency rooms. (Photo by Abigayle LUTZ / US NAVY / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO /US NAVY/ABIGAYLE LUTZ/HANDOUT " - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
FOTO: AFP

Jedno od prvih seroloških istraživanja u Sjedinjenim Državama, koje utvrđuje prisutnost antitijela na novi koronavirus, procijenilo je da je broj zaraženih u Silicijskoj dolini u Kaliforniji sigurno više od 50 puta veći od službenih podataka.

Znanstvenici sa Stanforda testirali su tijekom prvog vikenda u travnju 3300 dobrovoljaca u Santa Clari, koji su se javili putem Facebooka, i smatraju da je između 2,5 i 4,1 posto lokalnog stanovništva bilo zaraženo novim koronavirusom, što je između 50 i 85 puta više od tadašnjih službenih podataka za tu regiju.

Nedostaci korištene metode

Znanstvenici procjenjuju da je stvarna stopa mortaliteta od covida-19 manja od 0,2 posto, navodi se u istraživanju objavljenom na internetu u petak.

Antitijela su odgovor imunosnog sustava na infekcije. Ona mogu osigurati imunitet: na neke viruse doživotan, na neke kraći od godine dana.

Metoda korištena u tom istraživanju ima neke nedostatke, primjerice zato što su bjelkinje bile brojnije među ispitanicima, a regija ima veliku populaciju hispanskog podrijetla, pa su znanstvenici morali korigirati podatke kako bi uzorak bio reprezentativan za lokalno stanovništvo.

Lažni negativni

No autori istraživanja, među kojima su Eran Bendavid i Jay Bhattacharya sa Stanforda, smatraju da njihov rad „dokazuje izvedivost istraživanja seroprevalencije na uzorcima populacije sada i u budućnosti”.

Ta vrsta analiza krvi zapravo je jednostavnija od dijagnostičkih testova, koji zahtijevaju molekularnu analizu uzorka uzetog iz nosa. U ovom slučaju uzimalo se kapljicu krvi dobrovoljaca koji su bili u svojim automobilima.

Postoji više vrsta testova, manje ili više preciznih, a postotak „lažnih negativnih” može biti relativno visok ovisno o proizvođačima. Znanstvenici u SAD-u i drugim zemljama provode velika istraživanja ne bi li utvrdili koliko je točno ljudi zaraženo novim koronavirusom i koliko bi ih se još moglo zaraziti. Rezultati će omogućiti vlastima da donesu odluke o popuštanju mjera izolacije.