Novosti iz hrvatskog susjedstva: Slovenija donosi megazakon za Covid-19, virus se širi Srbijom i BiH

Slovenija u pomoći gospodarstvu ulaže tri milijarde eura, Srbija ulazi u fazu kada će broj zaraženih naglo rasti

Megazakon pomoći gospodarstvu da prebrodi krizu izazvanu epidemijom Covid-19 iznosit će 3 milijarde eura, dogovorile su slovenske vlasti koje predviđaju i nova ograničenja za stanovništvo, prenose mediji u nedjelju. Slovenska vlada uskladila je paket zakona financijskih i poreznih olakšica i subvencija za gospodarstvo i građane pogođene epidemijom koronavirusa i odlučila je s prvotne 2 milijarde povećati pomoć na tri milijarde eura.

Vlada bi javnosti trebala već u nedjelju predstaviti tzv. “protukorona megazakon”, a parlament bi ga trebao potvrditi sredinom idućeg tjedna kako bi na snagu stupio u roku nekoliko dana. Zakon, među ostalim, predviđa prebacivanje troškova uplate doprinosa za zaposlene u poduzećima i za naknade za čekanje i vrijeme na bolovanju s poslodavaca na državu i državni zavod za zdravstveno osiguranje.

Nadalje, osigurava minimalne dohotke za širok krug “samozaposlenih”, dodatke na najniže mirovine i slično, i odnosi se na razdoblje do 1. svibnja. Međutim, ako se epidemija do 15. svibnja ne bi smirila, zakon predviđa da bi se njegove odredbe produljile za još mjesec dana.

Nove mjere ograničenja kretanja

Vlada je na sjednici u subotu navečer donijela i odluku o zaoštravanju mjera samoizolacije i socijalne distance pošto su u zadnja dva dana zbog lijepog vremena primijećena masovna kršenja odredbe o ostanku kod kuće jer su se mnogi iz većih gradova rekreirali na izletištima, turističkim mjestima i parkovima, osobito na slovenskoj obali. Priroda novih ograničenja još nije poznata, no mediji navode da se razmišlja o zabrani odlaska iz matične općine, uz stanovita ograničenja, pa i zatvaranju autocesta.

Kako javljaju slovenski mediji, liječnici u vodećim slovenskim bolnicama posebno upozoravaju na neodgovorno ponašanje onih koji vole adrenalinske sportove. U zadnja dva dana hitne službe primile su mnogo onih koji su se tom prilikom ozlijedili, vozeći gorske bicikle, leteći paraglajderima ili planinareći, čime opterećuju zdravstveni sustav u vrijeme kad je on najopterećeniji budući da kod svakog takvog slučaja pacijenta moraju primijeniti mjere kao da je zaražen koronavirusom, dakle u zaštitnoj opremi.

U Sloveniji 730 zaraženih, 11 žrtava

Prema podacima od nedjelje, broj zaraženih koronavirusom u Sloveniji povećao se za 46, pa ih je sada ukupno 730, a broj umrlih povećan je za dva, pa ih je sada ukupno 11. Na odjelima intenzivne njege liječe se 23 oboljele osobe. Prema zadnjim podacima, po najmanje jedan slučaj zaraze zabilježen je već u 129 slovenskih općina od 212, koliko ih je ukupno. Najviše zaraženih je u Ljubljani, gdje je već 158 potvrđenih slučajeva.

Na drugom su mjestu dvije male općine u kojima je izrazita i zaraza u dva lokalna doma za umirovljenike. To su Šmarje pri Jelšah, općina sa desetak tisuća stanovnika u kojoj je 87 zaraženih, te gradić Metlika u kojoj je inficiranih 45. S te dvije lokacije je i većina od do sada umrlih, jedanaestero od posljedica koronavirusa, a većinom su starije osobe.

Zanimljivo je da je vrlo mali broj od samo nekoliko slučajeva zaraženih upravo u mjestima gdje je granica s Italijom najbliža, na primjer u Novoj Gorici, Kopru ili Piranu, gdje se potvrđeni lsučajevi zaraze mogu nabrojati na prste jedne ruke, ali nema podatka koliko je stanovnika u tim područjima testirano.

U Hercegovini preko 60 zaraženih

Još 12 osoba zaraženih koronavirusom potvrđeno je u posljednja 24 sata na području dviju hercegovačkih županija čime je ukupan broj oboljelih premašio brojku 60. Kako je priopćeno iz Kriznog stožera Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar u protekla 24 sata na koronavirus je testirano 35 osoba, od čega je 12 bilo pozitivnih. Novih pet slučajeva zaraze potvrđeno je u Čitluku, u Konjicu četiri, Mostaru dva te u Posušju prvi slučaj oboljele osobe od COVID-19.

”Općinski i županijski sanitarni inspektori u protekla 24 sata izdali su 11 rješenja o izolaciji i samoizolaciji, a ukupno su, do sada, izdana 1443 rješenja”, navodi se u priopćenju. U Županiji zapadnohercegovačkoj u protekla 24 sata nije zabilježeno kršenje mjera samoizolacije niti kršenje mjera kretanja izrečenih starijim osoba od 65 i mlađima od 18 godina. Izrečene su dvije kazne za kršenje policijskog sata koji je sada na snazi od 19 sati do 5 sati ujutro.

Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo ŽZH trenutno je u samoizolaciji 1.010 osoba, 43 osobe su ušle u samoizolaciju, a 3 osobe su izašle. Uz banjolučku regiju Hercegovina je drugo najveće područje zaraze koronavirusom. Trenutačno je otkrivena 61 osoba pozitivna na koronavirus što predstavlja polovicu ukupnog broja zaraženih u entitetu Federaciji BiH.

Srbi žele izolirati nositelje

U Srbiji je preminulo dosad 13 pacijenata koji se mogu dovesti u vezu s COVID-om 19, testirano je 2.462, a do 15 sati potvrđen je 741 slučaj novog koronavirusa, priopćio je u nedjelju zdravstveni krizni stožer vlade Srbije. Od subote u 15 sati testirano je 376 osoba od kojih je u njih 82 test bio pozitivan, zabilježena su tri nova smrtna ishoda, a na respiratorima je sada ukupno 55 pacijenata s teškom kliničkom slikom, rečeno je.

Sada je najvažnije otkriti i izolirati prenositelja zaraze, poručio je epidemiolog dr. Predrag Kon, ističući da stručnjaci sada moraju “loviti onog tko je zarazan” kako bi se spriječilo dalje širenje bolesti. To je, prema ocjeni dr. Kona, srž proširenja testiranja na veći broj građana “što ne znači da se trebaju testirati svi koji to žele, već dio populacije koji je prepoznat da potencijalno može biti prenositelj virusa”.

Očekuje se nagli rast broja oboljelih i umrlih

Sruka daje vlastima carte blanche (odriješene ruke) za donošenje bilo koje odluke kojom će se smanjiti socijalni kontakti, uključujući ograničenje šetnje kućnih ljubimaca i policijski sat od 0-24, rekao je danas novinarima dr. Kon. Srbija sad ulazi “u dan kada su u drugim žarišnim zemljama nakon pojave epidemije naglo rasli brojevi oboljelih, a potom i broj preminulih”, rekao je. Srbija od pojave koronavirusa bilježi uzlaznu stopu otkrivenih slučajeva COVID-a 19 i broja zaraženih.

Takozvani nulti pacijent, prvi u kojeg je 6. ožujka u Srbiji službeno registrirani slučaj koronavirusa, otpušten je kao izliječen, a dosad su testirane ukupno 2.462 osobe. Broj oboljelih izravan je rezultat koliko smo dozvolili da se virus širi. Sadašnji broj oboljelih pokazuje kakve smo mjere primijenili prije pet do sedam dana, a kako se danas ponašamo u odnosu prema preporučenim preventivnim mjerama i zaštiti vidjet ćemo idućih dana, rečeno je na tiskovnoj konferenciji.

I Srbima nedostaje discipline

U privremenu bolnicu za smještaj pacijenta s lakšom kliničkom slikom, koju je Vojska Srbije podignula i opremila u dvoranama Beogradskog sajma, danas je primljeno prvih 10 pacijenta, koje su dovezla ambulantna vozila u pratnji policije, objavili su beogradski mediji.

Od uvođenja izvanrednog stanja i policijskog sata u Srbiji, koji je radnim danima na snazi od 17 do pet sati, a vikendom od 15 do pet ujutro, dosad je podneseno 678 kaznenih prijava protiv osoba koje su prekršile rješenja o mjerama samoizolacije, a 1.253 osobe procesuirane su zbog nepoštovanja policijskog sata, priopćila je policija.