Nuspojave boostera za omikron ne bi trebale biti puno drugačije nego kod izvornog cjepiva

Uglavnom su to umor, glavobolja, oteklina na mjestu uboda

An Iraqi medic checks an X-ray of a COVID-19 patient at a hospital in the northern Iraqi city of Dohuk, about 260 miles (430 kilometers) northwest of the capital, on July 27, 2021. - More than 1.5 million people have now tested positive and 18,347 have officially died of COVID-19 in Iraq, where the health infrastructure is dilapidated and much of the 40 million population remains sceptical of vaccines. (Photo by SAFIN HAMED / AFP)
FOTO: AFP

Ako razmišljate o cijepljenju novim prilagođenim boosterom za omikron, možda se pitate koje nuspojave vas očekuju i koliko ozbiljne mogu biti. CNBC doznaje da stručnjaci ne očekuju da će nuspojave biti bitno različite od onoga što ste možda iskusili s prethodnim dozama cjepiva i docjepljivanja.

“O ovome nemamo još nikakve podatke, u biti dajemo dva cjepiva u jednoj injekciji, ali biološki, ne očekujem da će se nuspojave, njihova ozbiljnost i sigurnosni profil razlikovati od trenutnih mRNK cjepiva i boostera”, kazao je za CNBC dr. Paul Offit, direktor Centra za edukaciju o cjepivima u Dječjoj bolnici u Philadelphiji i član savjetodavne skupine američke Uprave za hranu i lijekove.

Preformulirane injekcije Pfizera i Moderne su bivalentne što znači da ciljaju izvorni soj covida i podvarijante omikrona BA.5 i BA.4. Podaci o nuspojavama još nisu dostupni jer su novi boosteri žurno odobreni prije potpunog završetka kliničkih ispitivanja.

Umor, glavobolja, oteklina na mjestu uboda

Agencije su temeljile svoja odobrenja na drugim sigurnosnim podacima, uključujući dokaze o originalnom cjepivu protiv covida, jer su ažurirane formulacije samo ugađanje originala, i laboratorijske podatke o cjepivu za varijantu BA.5 kod miševa. Osim toga, analizirani su podaci kliničkih ispitivanja ranijih verzija dvovalentnih pojačivača koji ciljaju podvarijantu BA.1. Ti podaci nisu nikada objavljeni jer je varijanta BA.1 brzo nadvladana drugim podvarijantama virusa, dok je dizajn sličan do sada dostupnim cjepivima.

Svi ovi dokazi ukazuju na potencijalne nuspojave koje možemo očekivati nakon dobivanja novog boostera. U kliničkim ispitivanjima Pfizera i Moderne za cjepiva BA.1, sudionici koji su već bili potpuno cijepljeni docjepljivanjem primili su ažuriranu booster dozu. U oba klinička ispitivanja, najčešće prijavljene nuspojave, unutar sedam dana, od primanja injekcije su bol na mjestu uboda, umor, glavobolja, bol u mišićima, zimica, bol u zglobovima, crvenilo i oteklina na mjestu uboda, groznica.

To je ista skupina nuspojava koje su se javljale i u izvornim formulacijama cjepiva. Važno je reći da je ozbiljnost nuspojava u tim kliničkim ispitivanjima bila vrlo blaga.

Teške nuspojave najčešće nakon druge doze

Pfizerovo ispitivanje pokazalo je da je oko 52 posto sudionika koji su primili injekciju BA.1 osjetilo blagu bol na mjestu ubrizgavanja, 8 posto umjerenu bol, a samo 0,3 posto imalo je jaku glavobolju. Modernino ispitivanje pokazalo je da je gotovo 59 posto sudionika iskusilo umor, ali samo 4 posto kazalo je da je bio takav da ih sprječava u dnevnim aktivnostima.

“Teške nuspojave najčešće su nakon primanja druge doze cjepiva, ne nakon primanja treće ili četvrte doze”, kaže Offit. “Nova cjepiva imaju iste doze kao i originalna cjepiva, što dodatno sugerira da bi im i sigurnosni profili mogli biti isti”, smatra.

Jedna doza Pfizerovog cjepiva sadrži 30 mikrograma mRNK koji cilja originalni soj covida. Ažurirane dopunske doze sadrže isti broj miligrama od kojih je 15 posto usmjereno na izvorni soj, a drugih 15 na varijante BA.4 i BA.5. Monovalentna injekcija Moderne sadrži 50 mikrograma mRNK po dozi koja cilja izvorni soj. Ažurirani pojačivač ima 25 miligrama usmjerenih na izvorni soj i 25 mikrograma usmjerenih na podvarijante omikrona.