FOTO: Saša Ćetković
EON OBITELJ VOLAREVIC-foto cetkovic

Obitelj Volarević sa solarima na struji štedi 130 eura mjesečno. Rekli su nam i kako su se prijavili za subvenciju

Elektrana na njihovoj kući u zagrebačkoj Dubravi u pogon je puštena početkom godine

Obitelj Volarević sa solarima na struji štedi 130 eura mjesečno. Rekli su nam i kako su se prijavili za subvenciju

Elektrana na njihovoj kući u zagrebačkoj Dubravi u pogon je puštena početkom godine

EON OBITELJ VOLAREVIC-foto cetkovic
FOTO: Saša Ćetković

“Prije adaptacije kuće i ugradnje solara, računi za struju su nam se kretali oko 1000 kuna, odnosno 130 eura mjesečno. Zadnji račun smo platili za ožujak kad smo tek počeli s proizvodnjom vlastite struje i iznosio je 10 eura. Nakon toga, sve do danas su nam računi iznosili nula eura”, zadovoljno će Hrvoje Volarević.

Naš sugovornik i doktor ekonomije lani je na svoju kuću u zagrebačkoj Dubravi ugradio solarnu elektranu koja je u pogon puštena početkom ove godine.

Budući da je zelena tranzicija apsolutni globalni trend unatrag nekoliko godina, zanimalo nas je njegovo iskustvo, posebice zato što je riječ o kontinentalnom dijelu za koji nerijetko i sasvim neopravdano vlada mit da se ugradnja solarne elektrane ne isplati zbog premalog broja sunčanih sati.

Obitelj Volarević nam je odmah i bez zadrške naglasila – gdje god da se nalazili, solarni paneli se isplate, čak i kad ih sami financirate, odnosno bez državnih potpora.

Koriste puno električnih uređaja

“Na jesen i zimi ćemo vidjeti koliki će nam biti računi, no ne očekujemo neke velike iznose, maksimalno 20 do 30 eura mjesečno u zimskim mjesecima”, kaže Hrvoje.

Njegova supruga i arhitektica Ivana Ferić Volarević nadovezala se da ih u kući živi šestero – uz njih su tu sinovi Luka, Marin i Fran i suprugova mama Margarita te da koriste puno električnih uređaja. Imaju šest klima koje su više-manje stalno radile tijekom ljeta, a planiraju ih koristiti i za grijanje zimi.

“Posljedica ovih novih okolnosti je činjenica da su nam se u međuvremenu drastično smanjili troškovi plina koji su prije adaptacije kuće bili najveći od svih režijskih troškova”, govori Ivana.

Na kući u Dubravi imaju ugrađenu solarnu elektranu od 16 panela Saša Ćetković

Prijavili su se i na Javni poziv za subvenciju

Što se tiče konkretnih brojki, snaga njihove elektrane iznosi šest kilovatsati i sastoji se od 16 fotonaponskih panela, od kojih svaki ima snagu od 375 W. Ukupni trošak investicije iznosio je 8190 eura, s time da nisu platili PDV na taj iznos jer je od lani ovakva vrsta investicije oslobođena plaćanja PDV-a.

“Prijavili smo se i za subvenciju Fonda za zaštitu okoliša krajem prošle godine. Svu potrebnu dokumentaciju za natječaj smo poslali poštom u skladu s javnim pozivom i još čekamo njihovo očitovanje”, govori Ivana.

Dodaje da, ako dobiju potporu, ona će iznositi 40 posto vrijednosti ukupne investicije, odnosno 3276 eura.

Najvažniji dokumenti za prijavu za potpore

“Prema našoj procjeni, godišnje ćemo uštedjeti oko 1000 eura na računima za struju, a ako ostvarimo pravo na subvenciju, povrat investicije će nam biti nakon pet godina ili nakon osam ako ne dobijemo subvenciju”, kažu.

Trebali su, nastavlja Ivana, skupiti dosta dokumenata za prijavu, a neki od najvažnijih su prijavni obrazac, osobni dokumenti vlasnika nekretnine, vlasnički list te važeći dokaz da je obiteljska kuća izgrađena prema Zakonu o gradnji.

Tu je i ponuda izvođača radova, troškovnik, fotodokumentacija i važeći energetski certifikat za obiteljsku kuću.

Najvažniji dokumenti za prijavu na Javni poziv su vlasnički list i dokaz o legalnoj gradnji Saša Ćetković

Prolongirali ugradnju solara zbog adaptacije kuće

O ugradnji solarnih panela su zapravo razmišljali dulje vrijeme, a na konkretan korak su se odlučili kad su prije nekoliko godina krenuli s kompletnom energetskom adaptacijom kuće.

Početkom prošle godine su se tako obratili za pomoć tvrtki E.ON Hrvatska koju im je preporučio prijatelj Leo Šunjić. “Vrlo brzo smo stupili u kontakt s gospodinom Pipinićem iz E.ON-a i dalje je realizacija ove investicije išla bez ikakvih problema”, prisjećaju se Volarevići.

Od potpisivanja ugovora s E.ON-om do priključenja na mrežu i proizvodnje vlastite električne energije, proteklo je 11 mjeseci. No, tu treba uzeti u obzir činjenicu da su u to vrijeme adaptirali obiteljsku kuću, u sklopu čega su stavljali fasadu te radi toga prolongirali ugradnju solarnih panela za oko pet mjeseci.

“Isplatilo se čekati nekoliko mjeseci da bi se osigurala proizvodnja vlastite struje kroz sljedeća dva desetljeća. Naime, tek sredinom rujna smo kontaktirali E.ON s molbom da se krene u realizaciju ugradnje što je i ostvareno do kraja listopada 2022.”, govore Ivana i Hrvoje.

Stručnjaci su došli procijeniti položaj kuće

Nakon toga su čekali HEP radi zamjene brojila i davanja suglasnosti za trajni pogon, odnosno priključenja naše elektrane na distribucijsku mrežu.

“Ta procedura je trajala malo manje od pet mjeseci, tako da je solarna elektrana stavljena u pogon sredinom ožujka 2023. godine”, kažu.

Ivana naglašava kako im je cijeli taj proces bio bezbolan i ako su imali nekih nedoumica, pitali su ekipu iz E.ON-a koja im je sve objasnila.

“Što se tiče dokumenata, trebali smo imati pravovaljan vlasnički list. Suprug i ja kao suvlasnici smo jedan drugome trebali potpisali suglasnost za ugradnju panela na adresi stanovanja. Također, stručnjaci iz E.ON-a su pregledom kuće trebali ustanoviti je li moguća ugradnja panela s obzirom na dimenzije i položaj kuće, odnosno njezino krovište.”

Obitelj Volarević putem aplikacije prati proizvodnju struje Saša Ćetković

Zelena tranzicija ne staje na solarnoj elektrani

Ugradnja je trajala svega jedan dan, a s finalnim rezultatom i suradnjom s E.ON-om obitelj Volarević je prezadovoljna. Razmišljaju i o daljnjoj zelenoj tranziciji pa im je sljedeći korak kupnja hibridnog automobila, a ostaju otvoreni i za nove opcije koje će se u budućnosti pojaviti na tržištu.

“Sama činjenica da proizvodimo vlastitu električnu energiju nas jako veseli i daje nam dodatne opcije za optimalan odabir kod potrošnje energije u kućanstvu – struja ili plin”, govori Hrvoje.

Ivana se nadovezuje da solarnu elektranu preporučuju svima, u skladu s njihovim financijskim i svim drugim, logističkim mogućnostima.

“Pogotovo će ta činjenica doći još više do izražaja kad u sljedećoj fazi budemo mogli povoljno nabaviti baterije za skladištenje vlastite električne energije, čime bismo u potpunosti bili neovisni od vanjskog distributera električne energije. Nadamo se da će se to dogoditi u dogledno vrijeme”, kaže.

S Hrvojem i Ivanom, u kući živi i Hrvojeva mama Margarita te njihovi sinovi Luka, Marin i Fran Saša Ćetković

Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom E.ON Hrvatska.