Objavljene snimke iz varaždinske bolnice, pred pucanjem su: 'Sljedeći tjedan više neće biti mjesta'

Nova TV objavila je snimke s mikrokamere

Varaždinska županija najpogođeniji je dio Hrvatske. U dva tjedna u prosjeku imaju između 1300 i 1400 zaraženih koronavirusom na 100.000 stanovnika, što je dvostruko više od prosjeka Hrvatske.

Dnevnik Nove TV večeras je donio snimke intenzivnog odjela bolnice u Varaždinu. Materijal je snimljen mikrokamerom na zaštitnom odijelu medicinske sestre. Tamošnje osoblje, javljaju, pada s nogu. Hladni pogon je ugašen, u bolnici su 133 osobe s teškim COVID simptomima, slobodan im je još samo jedan respirator. Sutra u bolnicu dolaze još dva respiratora te je mobilizirano dodatnih pet.

‘Sljedeći tjedan više neće biti mjesta’

“U sljedećih sedam dana očekujemo priljev dodatnih 150 pacijenata u bolnicu, naši podaci pokazuju da otprilike 12 posto njih zahtjeva liječenje respiratorom”, kazao je za Novu TV ravnatelj Nenad Kudelić. Prema njegovim riječima, sljedeći tjedan u bolnici više neće biti mjesta.

“Krenuli smo s osiguravanjem dodatnih bolničkih kapaciteta, s postavljanjem grijanih šatora opskrbljenih kisikom, koji nam omogućuju smještaj dodatnih 36 bolesnika”, dodao je.

‘Kao da u Hrvatskoj imamo 6000 dnevno’

Nova TV razgovarala je i s Robertom Vugrinom, načelnikom stožera Varaždinske županije. Novinari su ga pitali strahuje li da će već večeras morati birati koga će staviti na posljednji respirator.

“Na svu sreću, nije toliko dramatično. Činjenica je da smo do prije nekoliko dana imali 12 respiratora. Brzom intervencijom županije i Ministarstva kratkoročno smo povećali brojku na 20. Sutra očekujemo isporuku nova dva i kontinuirano smo u kontaktu s Ministarstvom zdravstva da kroz preraspodjelu ne budemo u situaciji da moramo odlučivati”, rekao je.

“Kada bismo stanje kod nas preslikali na Hrvatsku, bilo bi to 6000 novooboljelih dnevno, a već bi 400 ljudi bilo na respiratorima”, dodao je.

‘Trebali bismo se povesti za Njemačkom’

Pred kamerama je otvoreno kritizirao vladajuće. ”Ja bih rekao da je Hrvatska propustila uspostaviti jasan sustav koji bi građanima svih županija dao jasnu informaciju što imaju očekivati u kojoj situaciji. Kada se epidemiološka situacija ubrzano pogoršava, onda trebaju i građani i pravne osobe znati što imaju za očekivati”, rekao je i dodao kako lokalni stožeri nemaju puno manevarskog prostora za donošenje mjera samostalno.

Smatra i kako bi Hrvatska morala kažnjavati ljude koji se ne drže mjera. “München i Hamburg zajedno imaju 3,5 milijuna stanovnika i u šest mjeseci tamo je izdano više od 20.000 prekršajnih naloga. Naplaćeno je 2,2 milijuna eura. U RH u istom razdoblju izdano je 10.000 upozorenja, a svega nekoliko desetaka prekršajnih naloga”.