Okej, možda je sladak u njemu; ali jeste li sigurni da vašem psu treba zimski kaput?

Psi se ne znoje kroz kožu. Oni gube toplinu putem šapa i dahtanjem

Cute dog wearing knitted winter clothes and funny Santa hat while looking at camera with attention and loyalty outdoors
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Odjeća za pse je danas ozbiljna industrija. Dućani za kućne ljubimce prodaju svakakve kaputiće, od merino vune, felpe do kišnih mantila i zimskih jakni. Ali trebaju li ih psi uistinu? Odgovor nije posve jednostavan, kažu veterinari koji misle da, općenito, životinje dobro zadržavaju toplinu.

Psi se ne znoje kroz kožu. Oni gube toplinu putem šapa i dahtanjem. Psi nemaju žlijezde znojnice u koži pa se tu ne zbiva gubitak tjelesne temperature. To je nekim psima problem ljeti jer u to godišnje doba imaju više problema s vremenom nego zimi. Za psa je lakše da se pregrije nego pothladi, kažu veterinari.

Obratite pažnju na to kako se ponaša

Ali osjećaj hladnoće ovisi o količini masnog tkiva i vrsti krzna. Psi koji imaju dvostruki sloj krzna kao haskiji i druge sjeverne vrste pasa bolje uklanjaju vodu s kože. Čak kada pada ledena kiša, takvi psi se neće smočiti do kože. Ne smeta im hladnoća jer im tijelo čuva svu toplinu.

Ali psi koji nemaju takvu gustu zaštitu; kratkodlaki, jednoslojne dlake kao čivave, imaju poteškoća da im ostane ugodno toplo. Smoče se i isparavaju kroz kožu pa im postaje hladno. Možete primijetiti da se pas trese kao prut i shvatit ćete da vaš ljubimac treba topli kaputić.

Pas koji ima jedan sloj dlake, koji je mršaviji, stariji ili ima problema sa zglobovima, treba dodatnu zaštitu. Promatrajte svog psa i znat ćete je li mu hladno, ali pazite da ga ne pregrijete pretoplim kaputićem. Možete kupiti i vosak kojim ćete šapice zaštiti od pothlađivanja i štetne soli na cestama koja je krivac za brojne zimske povrede, savjetuje CTV News.