Nekad je nužno odabrati stranu

Okej, ogavna je, ali zapravo postoji dosta dobar razlog zašto nikada ne biste trebali zgaziti kućnu stonogu

Čini se kako stonoga može biti dosta korisna u kućanstvu

FOTO: Predi/Flickr

Kada u kući spazite stonogu, prozirno, prilično brzo, vijugavo stvorenje, prvi poriv je da vrisnete i zgazite je. Nemojte to činiti. Ona je predator, artropod koji je u kući iznimno koristan. Uništava puno štetnije insekte nego što je ona, kao žohare, srebrnu ribicu koja jede knjige, odjeću i zidne tapete, te mrave.

Porijeklom je sa Mediterana. Stonoge su uglavnom noćni lovci koji borave u vlažnim podrumima i kupaonicama. Neke će stonoge cijeli život provesti u kući, dok se druge mogu sresti vani tijekom sezone rasta biljaka. Njihov plijen su crvi, ličinke, pauci sve dok ih hladnije temperature ne utjeraju natrag u kuću.

Prednjim nogama uštrcava otrov

Iako ime stonoga sugerira da imaju sto nogu, većina ih nema više od trideset. Dvije prednje služe kao kliješta da bi žrtvi uštrcale otrov ali su one preslabe da bi prodrle kroz ljudsku kožu pa se ne morate plašiti. Druge im noge omogućavaju da se brzo kreću i progone insekte koristeći taktiku da nogama zapliću plijen.

A kada su one u opasnosti, imaju sposobnost da same sebi amputiraju noge da bi pobjegle progoniteljima. Zbog brzog metabolizma, samo jedna stonoga ima sposobnost da pojede zapanjujući broj stjenica.

Obitava u kupaonici ili podrumu

I ako ih još uvijek ne možete podnijeti, znajte da je njihova prisutnost u domu često znak pukotina u temeljima i procjepa oko prozora. Dugačke su 2,5 do 5 centimetara sa 15 pari nogu, dugih malo iznad centimetra kod odraslih jedinki.

Odrasle su sa 3 godine a prosječni životni vijek im je od 3 do 7 godina. Boja im je žućkasto siva sa tamnim prugama uzduž tijela. Vani žive u malču, drvu, i drugim hladnim i vlažnim mjestima, u kući obitavaju u kupaonici ili podrumu.