Oksfordsko cjepivo doseglo efikasnost od 70 posto

Sveučilište Oxford i kompaniju AstraZeneca zasad su prestigli Pfizer i Moderna

Researchers in protective suits work in a lab at the Yisheng Biopharma company, where researchers are trying to develop a vaccine for the COVID-19 coronavirus, in Shenyang, in China’s northeast Liaoning province, on June 9, 2020. - China has mobilised its army and fast-tracked tests in the global race to find a coronavirus vaccine, and is involved in several of the dozen or so international clinical trials currently under way. (Photo by NOEL CELIS / AFP)
FOTO: AFP/Ilustracija

Cjepivo koje su razvili Sveučilište Oxford i farmaceutska kompanija AstraZeneca ima efikasnost od 70 posto, upravo je objavio BBC, prenoseći rezultate opširne studije. Iako je to veliki uspjeh, ipak je manji od onog Pfizera i Moderne čija su se cjepiva dosad pokazala 95 posto učinkovita.

No, Sveučilište Oxford inzistira da je njihovo cjepivo daleko jeftinije te ga je lakše pohraniti, zbog čega bi ga trebalo biti i lakše dopremiti u zemlje diljem svijeta. Proizvođači zato računaju da će i dalje imati važnu ulogu u suzbijanju pandemije, ako je odobre regulatori.

Oksfordski istraživači, kao i oni Pfizera i Moderne, uobičajeno desetogodišnje istraživanje uspjeli su ugurati u svega deset mjeseci. Britanska vlada unaprijed je naručila 100 milijuna doza oksfordskog cjepiva, dovoljno za imunizaciju 50 milijuna ljudi.

Naručila ga je i Hrvatska

Hrvatska je od Oxforda i Astra Zenece, rekao je nedavno Capak, naručila 2,7 milijuna doza, računajući da će oni biti prvi. No, u međuvremenu se situacija promijenila.

“Budući da smo u međuvremenu dobili informaciju da će Pfizer možda prije AstraZenece registrirati svoje cjepivo koje je drukčijeg tipa, mi smo se pobrinuli da naručimo milijun doza Pfizerovog cjepiva”, rekao je nedavno Capak.

Projekt na kojem su zajedno radili farmaceutska kompanija AstraZeneca i Sveučilište Oxford dugo se činilo kao favorit u globalnoj utrci za cjepivom protiv Covida.