Oluja Amphan pogodila je Indiju, Bangladeš i Zapadani Bengal. Evakuirano je više od pola milijuna ljudi

Vlasti predviđaju da će oluja uzrokovati golemu štetu

Residents walk along a street to a shelter ahead of the expected landfall of cyclone Amphan in Digha, West Bengal, on May 20, 2020. - India and Bangladesh began evacuating more than two million people on May 18 as a cyclone barrelled towards their coasts, with officials racing to ready extra shelters amid fears of coronavirus contagion in cramped refuges. (Photo by Dibyangshu SARKAR / AFP)
FOTO: AFP

Najjača oluja ikad zabilježena u Bengalskom zaljevu, ciklon Amphan, pogodila je danas Zapadni Bengal, Bangladeš i Indiju. Nevrijeme je počelo kod otoka Sagar na zapadu Bengala oko 17 sati po lokalnom vremenu. Puhao je vjetar brzine 160 kilometara na sat što je karakteristično za uragane druge kategorije.

Središte ciklona trenutno je 80 kilometara južno od Kolkate, glavnog grada Zapadnog Bengala. Predviđa se da će Amphan uzorkovati opasne poplave diljem regije u četvrtak ujutro, ali dobra vijest je da bi trebao slabjeti kako će se kretati prema unutrašnjosti regije dok potpuno ne prestane u petak, piše CNN.

Očekuje se golema šteta

Indijska vlada rekla je kako Amphan donosi jake vjetrove, obilnu kišu kao i visoke valove uz obalu. Zbog svega toga predviđaju golemu štetu na kućama diljem Zapadnog Bengala. Posebno su ugrožene kolibice koje ljudi grade od blata i bambusa. Očekuje se da će štete biti i na starijim građevinama.

Iz vlade su upozorili kako je vrlo vjerojatno i da će biti problema s telekomunikacijama te dalekovodima, a stradat će i usjevi te plantaže. Inače, Amphan je već pogodio Sundarbans, šumu mangrova koja je dom brojnih ugroženih vrsti. Trenutno tamo žici 96 zaštićenih tigrova.

Dio nastambi već je oštećen zbog jakih vjetrova i ogromne količine kiše, ali tigrovi su i dalje sigurni. Iz rezervata su javili kako imaju spremne strelice sa sedativom kao i mreže za slučaj da trebaju spašavati tigrove.

Koronavirus stvara probleme

Amphan nije mogao doći u gore vrijeme, naime Indija se, kao i ostatak svijeta, bori protiv koronavirusa. Zbog mjera donesenih kako bi se zaustavilo širenje virusa, kapacitet skloništa je smanjen kako bi se poštovala socijalna distanca. Ipak, tamošnje vlasti javljaju kako je u Zapadnom Bengalu evakuirano već 500.000 ljudi, te još 158.640 u Odishi, državi na istoku Indije.

Inače, baš danas, Indija je imala najviše novooboljelih od početka epidemije, njih 5611. Vlasti uvjeravaju da svi hitni timovi koji su trenutno na terenu imaju zaštitnu opremu, maske i rukavice. Čak 65 timova za hitne situacije poslano je na teren samo u Odishi.