Olupina broda iz Drugog svjetskog rata ispušta otrovne kemikalije, uklanjanje bi moglo biti ozbiljan problem

Njemački brod potopilo je Britansko kraljevsko ratno zrakoplovstvo u veljači 1942. godine

FOTO: Screenshot YouTube / Earth Science TV

Za vrijeme Drugog svjetskog rata tisuće brodova i zrakoplova potonulo je na dno svjetskih mora. S vremenom su mnoge od zaboravljenih olupina postale umjetni grebeni koji pružaju utočište ribama i drugim vodenim stvorenjima, a postali su i zanimljiva mjesta koja privlače ronioce. Međutim, nova istraživanja pokazuju da potopljeni objekti ipak čine veliku štetu.

Znanstvenici kažu da njemački mornarički brod V-1302 John Mahn kojeg je potopilo Britansko kraljevsko ratno zrakoplovstvo u veljači 1942. godine, ispušta otrovne kemikalije u Sjeverno more. Tim znanstvenika podijelio je rezultate svoje analize u časopisu Frontiers in Marine Science. Koautorica studije, Josefien Van Landuyt, ekologinja sa Sveučilišta Ghent, kazala je u izjavi da iako stare brodolome ne vidimo, oni još uvijek zagađuju naš morski ekosustav.

Riječ je o malim količinama onečišćenja

Ovaj brod, ribarska kočarica koja je pretvorena u nacistički patrolni brod, nalazi se ispod površine belgijskog Sjevernog mora posljednjih 80 godina. Tijekom tog perioda, znanstvenici vjeruju da je okolne vode zagađivao niklom, bakrom, arsenom, eksplozivima i kemikalijama iz fosilnih goriva. Otrovne tvari nađene su u uzorcima uzetima sa trupa broda i obližnjeg oceanskog dna.

Za sada, znanstvenici misle da se u ovom slučaju radi o relativno malim količinama onečišćenja, dok je moguće da druge olupine izbacuju kemikalije u većim količinama. Za bolji pregled ukupnog utjecaja brodoloma na Sjeverno more, potrebno bi bilo uzorkovati veliki broj olupina na različitim lokacijama, objašnjavaju znanstvenici.

Uklanjanje bi moglo dugo trajati

Nova studija temelji se na prošlim istraživanjima koja procjenjuju da brodolomi potopljeni tijekom Drugog svjetskog rata mogu sadržavati između 2,5 do 20,4 milijuna metričkih tona naftnih derivata. Osim fosilnih goriva, brodovi su bili opskrbljeni bojama, sredstvima za čišćenje, otapalima, baterijama, aparatima za gašenje požara, amonijakom, rashladnim sredstvima, ribarskim mrežama i drugom opremom. A ništa od toga ne želimo na dnu oceana.

Istraživači koji sudjeluju u projektu North Sea Wreck kasnije ove godine dati će preporuku hoće li ratna plovila iz Sjevernog mora morati biti uklonjena, piše New Scientist. Kako se ne zna što su točno nosili, uklanjanje bi moglo dugo trajati, zaključuje časopis.