Ono spektakularno nebo kojem su se Zagrepčani jutros divili? DHMZ kaže da je to od onečišćenja zraka

Pa, priznat ćemo da se ovome nismo nadali

21.10.2021., Zagreb - Raskosno jutro u Dubravi kao uvod u promjenu vremena.
FOTO: PIXSELL

DHMZ se oglasio priopćenjem u kojemu je objašnjeno što je dovelo do prekrasnog, ali neobičnog jutarnjeg neba iznad Zagreba. Javljaju kako je posljednjih dana zabilježena povećana koncentracija lebdećih čestica PM10 i PM2.5, i to najvjerojatnije kao posljedica produkata koji nastaju pri sagorijevanju krutih goriva u kombinaciji s nepovoljnim atmosferskim uvjetima.

Dodali su kako povećane koncentracije tih čestica nisu neuobičajene za sezonu grijanja pa poručili kako pri takvim danima nebo može biti crvenije i intenzivnijih ružičastih boja, početkom i krajem dana, osobito ako je prošarano i oblacima, što je bio slučaj jutros. Kažu kako se radi o odbijanju i lomu sunčevih zraka na česticama u atmosferi.

Podsjetimo, jutros su brojni Zagrepčani na društvenim mrežama objavljivali nevjerojatne fotografije jutarnjeg neba koje je bilo prošarano predivnim nijansama rozne, crvene i narančaste boja. Ovo su neke od njih:

Porasla koncentracija SO2 u zraku

DHMZ dodaje kako je jučer na postajama za trajno praćenje kvalitete zraka u Osijeku i Slavonskom Brodu jučer došlo do porasta koncentracija sumporovog dioksida SO2 te kako se može pretpostaviti da je to posljedica vulkanske aktivnosti na Kanarima. Koncentracije su bile najveće jučer u 13 sati u Osijeku te u 11 sati u Slavonskom Brodu, a nakon toga su počele padati. Pritom, javlja DHMZ, nisu prekoračene granične vrijednosti propisane Uredbom o razinama onečišćenja u zraku.

DHMZ dodaje i kako je najveća količina SO2 u višim slojevima atmosfere na oko 5,5 kilometara nadmorske visine. U nižim slojevima atmosfere kao i u prizemnom sloju koncentracije S02 nisu u trajanju i razinama koje bi naštetile zdravlju ljudi. No, kažu i kako je moguće da će biti detektirane povećane koncentracije sulfata u oborinama koje se sutra očekuju u Hrvatskoj.

Hidrometeorološki zavod dodaje kako na povećanje koncentracije polutanata u atmosferi utječu i niska brzina vjetra, niska temperatura i stabilna atmosfera. Stoga su osobama koje spadaju u osjetljivi dio populacije, primjerice ako imaju respiratorne probleme, preporučili da prate sanje kvalitete zraka i postupaju u skladu s uputama.