Orangutanica je ukrala kameru i cijeli dan uživala snimajući samu sebe

Cherie je stara 18 godina i uspjela je provaliti u, kako se vjerovalo, neuništivu kutiju

FOTO: YouTube

Orangutanica Cherie nedavno se dočepala kamere u svojoj nastambi u britanskom zoološkom vrtu Blackpool, u Lancashireu, te je provela vrlo zanimljiv dan koristeći se malim gadgetom.

Cherie je stara 18 godina i uspjela je provaliti u, kako se dosad vjerovalo, neuništivu kutiju u kojoj je bila smještena kamera. U videu se vidi kako Cherie snima svoje okruženje i sebe.

Kako bi došli do kamere čuvari su je morali podmiti bananom. Orangutani se smatraju među najinteligentnijiim životinjama u svijetu. Na snimci orangutanica balansira na grani i pokazuje koliko je okretna. Mnogi su snimku opisali fantastičnom. Orangutani vole promatrati okolinu i uživaju u posjetama ljudi.

Novo otkriće

Zabilježeno je kako su orangutani u nekoliko navrata uspjeli pobjeći iz kaveza jer su promatrali čuvare kako otvaraju i zatvaraju vrata, pa su vrlo brzo otkrili trik kojim mogu biti slobodni.

Znanstvenici su ranije ove godine promatrali ženskog orangutana Tildu u njemačkom zoološkom vrtu Cologne i otkrili su kako je ona naučila fućkati melodije i proizvoditi zvukove koji su slični ljudskim. Tilda je rođena u Borenu 1960. godine i provela je 50 godina u zatočeništvu.

Tijekom njenog zatočeništva naučila je kako može privući pažnju čuvara fućkanjem i proizvođenjem zvukova. Tim biologa koji su istraživali njeno ponašanje otkrili su kako zvukove proizvodi imitirajući pokrete usta kojima se koristimo dok govorimo.

Potencijalno rješenje evolucije govora

Kretnja njenih usana i jezika slična je onima koje ljudi rade kako bi proizveli konsonante ‘t’, ‘k’, i ‘p’. Tilda je također na neki način proizvodila gunđanje, a ono je bilo slično izgovaranju samoglasnika. Ritam otvaranja i zatvaranja usta bio je sedam puta brži nego kod ostalih orangutana.

Iako je zvuk koji je proizvela teško usporediti s ljudskim govorom, znanstvenici tvrde kako kretnje zahtijevaju određenu vrstu kontrole nad usnama i jezikom, a dosada se smatralo kako su te kretnje ograničene samo na ljude. Znanstvenici smatraju kako bi im ovo novo otkriće moglo pomoći u objašnjavanju evolucije govora.