Osam stvari koje biste svakako trebali upitati svog liječnika ili ljekarnika

Sa svojim liječnikom trebate se savjetovati koliko i kako trebate uzimati lijekove

FOTO: Adam Kilker/Flickr

Farmaceutkinja Linda Bernstein, profesorica sa University of California u San Franciscu savjetuje da bez obzira na to uzimamo li određene lijekove već dvadesetak godina ili samo nekoliko dana, kao pacijenti trebali bismo biti informirani o nekim osnovnim, ali i veoma bitnim stvarima.

Ime lijeka i čemu služi

Kada dolazite po novu količinu lijeka sigurno ne želite reći, znate trebam onu malu zelenu pilulu. To farmaceutu sigurno neće biti dovoljno da prepozna što trebate. Lijekovi koji dolaze u generičkom obliku mogu imati različite boje i veličine, a neki su kombinacije dvaju lijekova. Osim toga, ustrebate li hitnu medicinsku pomoć, važno je da znate reći što uzimate.

Kako se uzima i koliko dugo

Kada se radi o lijekovima nema mjesta pogrešci. Kod nekih lijekova trebati će vam dodatne instrukcije farmaceuta. Način na koji se lijek uzima može utjecati na ispravnu dozu koju biste trebali uzimati. Saznajte smijete li prestati uzimati lijek ako se osjećate bolje ili ga morate uzimati do kraja terapije. Iako se osjećate bolje poslije pet dana antibiotika, potrebno je svih 14 dana da se ubije infekcija.

Treba li izbjegavati druge lijekove, hranu ili pića

Ako pijete više lijekova, morate se konzultirati s liječnikom o njihovom međusobnom utjecaju
Ako pijete više lijekova, morate se konzultirati s liječnikom o njihovom međusobnom utjecaju Beatrice Murch/Flickr

Neki lijekovi su u interakciji s određenom hranom, pićem ili drugim lijekovima. Koji puta ne treba koristiti niti vodicu za usta. Reakcija na neke lijekove može biti ozbiljna i uzrokovati povraćanje. Pojedini lijekovi na primjer reagiraju negativno sa antacidima ili citričnim voćem, što može blokirati enzime u probavnom traktu koje omogućavaju apsorpciju određenih lijekova.

Koje nuspojave se mogu očekivati

Neki lijekovi imaju nuspojave, obične ili opasne. Važno je da pitate farmaceuta što možete očekivati. Oni bi trebali biti informirani o najčešćim prijavljenim popratnim pojavama. Nemojte prestati uzimati lijekove dok vas doktor ne uputi.

Koji je najbolji način pohrane lijeka

Ako pijete više lijekova, morate se konzultirati s liječnikom o njihovom međusobnom utjecaju
Ako pijete više lijekova, morate se konzultirati s liječnikom o njihovom međusobnom utjecaju Dvortygirl/Flickr

Većinu lijekova treba spremiti na suho, hladno mjesto daleko od vlage, direktnog sunčevog svjetla ili drastičnih promjena temperature. Najgore mjesto bila bi kupaonica jer postaje vlažna kada se kupate. Nemojte ih stavljati niti na prozor, neke lijekove kao inzulin treba staviti u hladnjak. Nikad ih nemojte zaboraviti autu. Kada letite držite lijekove u ručnoj prtljazi da vam budu dostupni i da spriječite promjene temperature

Što ako zaboravimo popiti lijek?

Ako ste propustili popiti lijek nemojte udvostručiti dozu, mogli biste završiti na hitnoj pomoći. Pročitajte informacije o lijeku, a ako i dalje niste sigurni pitajte u ljekarni ili u ambulanti.

Koji je najbolji način odlaganja lijeka

305985231_7a55985543_b
U nekim ljekarnama možete ih odnijeti da se oni o njima pobrinu Jo Guldi/Flickr

Nemojte preostale lijekove bacati u zahod. Stavite ih u posebnu plastičnu vrećicu možda sa potrošenom kavom ako se smiju bacati u regularno kućno smeće. U nekim ljekarnama možete ih odnijeti da se oni o njima pobrinu. Na vrijeme čistite svoj ormarić sa lijekovima kada im prođe rok trajanja.

Kada treba nanovo posjetiti liječnika

Ako se poslije nekoliko dana ne osjećate bolje, ponovno otiđite liječniku. Nakon dan-dva antibiotika trebalo bi ići na bolje, a ako nije, možda nije dobar izbor lijeka. Neke lijekove morate uzimati tri četiri mjeseca da bi se pokazala djelotvornost. Pitajte liječnika kada morate nanovo doći.