Nekad je nužno odabrati stranu

Osnovna škola u koju roditelji zbog straha odbijaju poslati djecu, a Zagreb tvrdi da je sigurna. Snimili smo ju

Roditelji djece koja pohađaju OŠ Horvati pokrenuli su peticiju za izgradnju nove škole. Stara zgrada, iz 1897., stradala je u potresu

FOTO: Vjekoslav Skledar

Roditelji djece koja pohađaju Osnovnu školu Horvati na zagrebačkoj Knežiji ovih su se dana pobunili protiv nastavka održavanja školske nastave u zgradi koja datira još iz 1897. godine. Tvrde kako je potresom 22. ožujka dodatno narušena sigurnost boravka njihove djece u ionako dotrajalom objektu, te traže da se konačno izgradi nova školska zgrada što im gradske vlasti obećavaju već gotovo deset godina.

Škola na zagrebačkoj Knežiji. Jutros snimio Telegramov urednik fotografije Vjekoslav Skledar

Roditelje posebno plaši činjenica da je postojeća zgrada nakon potresa prvo dobila žutu naljepnicu statičara da bi na kraju ona bila preinačena u zelenu, kao uporabljiva, s tim da je naznačeno kako je objektu potrebna sanacija. Zabrinjavajuće im je, opisuju nam, što zgrada ne djeluje nimalo sigurno, a problematična im je i činjenica da se nastava predviđena za 11. svibnja, unatoč zelenoj naljepnici, ipak trebala održati u susjednoj školi Matije Gupca.

Sve je oblijepljeno trakama Vjekoslav Skledar

Hoće li strop pasti djeci na glavu?

Danijela Blažević, jedna od članica Vijeća roditelja i predstavnica roditelja koji su ovih dana organizirali peticiju za izgradnju nove školske zgrade, kazala nam je kako im nije jasno zašto je naljepnica preinačena kad su u školi potrebni značajni sanacijski radovi. “Neki od roditelja su bili u školi i snimili prizore kako to izgleda. Pukao je svod između prizemlja i prvog kata i zabrinuti smo jer ne znamo hoće li se djeci spustiti strop na glavu. Ravnateljica nam je na sastanku rekla da je oštećen i dimnjak i nekoliko prostorija na prvom katu. Zamislite da to i poprave ako je to uopće moguće, što bi se u tako staroj i nesigurnoj zgradi dogodilo da udari i neki manji potres”, priča nam Blažević.

Upozorenje na pad predmeta s visine Vjekoslav Skledar
Ispred se i dalje nalaze smeće i šuta Vjekoslav Skledar

Zabrinuti su i roditelji budućih prvašića koji od jeseni trebaju krenuti u OŠ Horvati pa su se i oni pridružili organiziranju peticije. “U strahu smo i ne želimo da djeca pohađaju nastavu u nesigurnoj zgradi”, kaže nam majka jedne predškolarke koja je željela ostati anonimna.

Foto: Facebook/Nova škola Horvati – Roditelji za sigurnost djece

Za Lovrića zgrada u iznenađujuće dobrom stanju

Kako bismo doznali kolika oštećenja školska zgrada ima nakon potresa kontaktirali smo ravnateljicu Biserku Matić Roško, no ona nam je poručila da sve odgovore vezane uz to, kao i uz zahtjeve roditelja iznesene u peticiji, potražimo u Gradskom uredu za obrazovanje. Ondje nas, pak, pročelnik Ivica Lovrić uvjerava da je zgrada sigurna, a na naše pitanje zašto su onda djeca ipak trebala od 11. svibnja nastavu pohađati u drugoj školi odgovara:

 

“Koliko ja znam ni jedno dijete te škole ne pohađa nastavu u OŠ Matije Gubec, jer se za to nisu prijavili. A ondje smo ih prebacili iz opreza iako su po mišljenju statičara školu mogli pohađati i u OŠ Horvati. Inače, ondje se sada odvijaju radovi popravka pa je i zato nezgodno. Škola je dobila prvo narančastu naljepnicu jer je kao i druge građevine imala oštećenje na dimnjaku, no ona je u iznenađujuće dobrom stanju”, uvjerava nas Lovrić. Navodi da zgrada ima tek nešto pukotina po pregradnim zidovima, i da ima oštećenja žbuke ali da je dio štete već uklonjen.

Foto: Facebook/ Nova škola Horvati – Roditelji za sigurnost djece

Toaleti bez tople vode

No, nije potres jedino što brine roditelje s Knežije. Kako nam govore, godinama se bore da dobiju novu školsku zgradu. Danijela Blažević nam priča da se gradnja škole spominjala još 80-tih kada je ona pohađala OŠ Horvati. No, posljednja konkretna ideja, dodaje, datira iz 2014. godine. Unatrag nekoliko godina često se postavlja pitanje vezano uz obećanu izgradnju školske zgrade za koju je već dva puta izrađen idejni projekt no, kaže, svaki put im u Gradu odgovore kako se to rješava i na tome priča staje.

“Danas tu školu pohađa moje dijete, a nakon toliko godina ni jedno se obećanje nije pomaklo s mjesta. U međuvremenu, potres nije jedino što nas muči. U toj školi djeca nemaju tople vode u toaletima. Čak smo im mi roditelji kupili bojler da osiguraju toplu vodu no domar ga nije mogao montirati. Onda je montirao neki drugi na prvi kat, ali u prizemlju je voda i dalje hladna”, priča nam majka učenika.

Foto: Facebook/ Nova škola Horvati – Roditelji za sigurnost djece

Zimi na nastavi u jaknama

Dodaje i kako problem u školi imaju i s grijanjem. “Događalo se da nam djeca dođu iz škole i kažu da ih je učiteljica poslala kući jer nema grijanja. Događalo se da grijanje nestane usred zime i da u učionicama sjede u zimskim jaknama. Nudili smo im da kupimo grijalice, jedan tata se ponudio da riješi centralno jer je majstor, no odbili su nas”, opisuje nadalje Blažević.

Priču nam potvrđuje i Željka Marunica, majka osmašice te također članica Vijeća roditelja. I ona se prisjeća kako zimus nekoliko dana nisu imali grijanje, te da je opcija za djecu bila da sjede u zimskim jaknama ili da idu doma. „Sjećam se iste situacije i dok je moja kći išla u prvi razred. Tada su roditelji donosili grijalice“, dodaje Marunica.

Toplu vodu ne traži ni ministrica, a grijanja ima

Da je situacija u više od stotinu godina staroj školskoj zgradi zabrinjavajuća potvrđuju nam i iz Ureda za obrazovanje Grada Zagreba gdje kažu kako je topla voda dostupna u “dijelu sanitarnih čvorova”. No, potom dodaju: “Ističemo, međutim, kako dostupnost tople vode u školi nije propisana Državnim pedagoškim standardom osnovnoškolskog sustava odgoja i obrazovanja već je nužno osigurati isključivo ‘zdravstveno ispravnu vodu za piće’, što je nekoliko puta istaknula i sama ministrica obrazovanja.”

Kad je, pak, riječ o situaciji s grijanjem tvrde da problema na tom području nema, odnosno da do prekida grijanja zimi ne dolazi. No, roditelji ne odustaju. U peticiji u kojoj traže novu školsku zgradu ističu kako se ona već, prema posljednjim najavama, trebala početi graditi u prosincu 2019. što je ponovno odgođeno.

Foto: Facebook/Nova škola Horvati-Roditelji za sigurnost djece

Na putu novoj školi prepreka vlasništvo zemljišta

Izgradnji zgrade na predviđenoj parceli po posljednjim informacijama ispriječili su se imovinsko-pravni odnosi. Pročelnik Lovrić nam pojašnjava kako Grad unatrag dvije godine nije mogao učiniti ništa po tom pitanju jer je zakon bio takav da nisu mogli zbog škola izvlašćivati vlasnike koji su u posjedu imali spornu zemlju.

“Sada se zakon promijenio i sada mi to možemo. Postoji postupak kako se to odvija i što se mora poštivati. Ja vam mogu reći da je projekt za školu gotov, imamo lokacijsku dozvolu i mislim da je sve spremno za građevinsku, ali bi još trebalo provjeriti s Uredom za imovinsko-pravne odnose do kuda se stiglo s tim izvlaštenjima”, kaže.

Sporene četiri čestice i sporost sudstva

Iz Gradskog ureda za upravljanje imovinom grada, u kojem se rješavaju i pitanja imovinsko-pravnih odnosa, do zaključenja teksta odgovore nismo dobili. No, u posjedu smo dokumenta koji je taj ured 20. ožujka uputio kao odgovor Gradskoj četvrti Trešnjevka jug na njihovo traženje da se očituju o gradnji škole. U njemu stoji kako su problematične još četiri zemljišne čestice na mjestu gdje bi se trebala graditi buduća škola.

Dio čestica je u postupku izvlaštenja, a za dio se navodi kako im još predstoji izrada parcelacijskog elaborata. Točnije, na jednoj od čestica izgrađena je zgrada u kojoj se nalaze novi vlasnici stanova s kojima bi također, na temelju njihovih kupoprodajnih ugovora trebalo razriješiti situaciju. „Napominjemo da je provedba parcelacijskog elaborata i kupoprodajnih ugovora, kao prioritetna, više puta zatražena kod Općinskog građanskog suda u Zagrebu, Zemljišnoknjižnog odjela“, stoji u odgovoru koji potpisuje gradski pročelnik Damir Lasić.

Foto: Nova škola Horvati – Roditelji za sigurnost djece

Roditelji od rujna ne žele u staru zgradu, najavljuju nove akcije

Dok se Ured za imovinu bavi izvlaštenjima, pročelnik za obrazovanje Ivica Lovrić nam kaže da su u Gradu svjesni da Knežiji treba nova školska zgrada u kojoj bi se nastava održavala u samo jednoj smjeni. Čuo je, kaže, za primjedbe roditelja te je s nekima i razgovarao, ali izlaza zasad nema pa će se nastava od 1. rujna i dalje odvijati u staroj školskoj zgradi.

U takvu opciju nisu uvjereni roditelji koji su pokrenuli peticiju. Tvrde da djecu na jesen u tu školsku zgradu neće slati. O svemu će, kažu, pisati i gradonačelniku Bandiću, a neće ih zadovoljiti tek puka obećanja koja slučaju od 2014. Ne razriješi li se situacija do jeseni, pojašnjavaju nam, planiraju nove akcije. Zasad su peticijom prikupili 1130 potpisa.

Ovako izgleda škola nakon potresa 22.3.2020.

Gepostet von Nova škola Horvati – Roditelji za sigurnost djece am Montag, 11. Mai 2020