Osobe koje su prošle transplantaciju organa podložnije su raku kože, tvrdi studija

Lijekovi koji pomažu da tijelo ne odbaci novi organ uzrokuju razvoj naprednog raka

FOTO: Traci Lawson/Flickr

Primatelji transplantiranih organa imaju dva puta veće šanse da im se razvije rak kože i do tri puta veće šanse da će umrijeti od njega u odnosu na one koji nisu prošli kroz transplantaciju, navodi novo istraživanje.

Znanstvenici Škole za javno zdravstvo Johns Hopkins Bloomerg u Marylandu otkrili su da imunosupresivni lijekovi koji pacijenti koriste kako njihovo tijelo ne bi odbacilo novi organ, uzrokuju razvijanje naprednog stadija raka kojeg je puno teže liječiti.

Znanstvenica Hilary A. Robbins s odjela za epidemologiju tvrdi da su primatelji transplantiranih organa sve više postali podložni melanomu iako postoji mogućnost da se kod pojedinih osoba razvije rak koji neće biti opasan po život.

Istraživanja su doduše kontradiktorna prijašnjoj teoriji koja tvrdi da se rak kože kod osoba s transplantiranim organom otkrije tek kada se stanice raka prošire po drugim dijelovima tijela.

Potrebno nadgledanje pacijenata

Praćenje nakon operacije
Praćenje nakon operacije Max Avdeev

Znanstvenici smatraju da su pacijenti postali podložniji agresivnim oblicima melanoma koji se razvija u prve četiri godine nakon transplantacije.

Robbins navodi kako bi pacijente trebalo prije operacije detaljno pregledati da se utvrdi postoji li bilo koji oblik melanoma koji im može biti potencijalna prijetnja i također smatra da postoji mogućnost da rak kože može biti prisutan u tijelu pacijenata tijekom operacije, a imunosupresivi dopuštaju da se on raširi po ostalim dijelovima tijela.

Ona tvrdi kako kako nadgledanje pacijenta nakon operacije može biti korisno za brže otkrivanje raka kože prije nego li se on raširi i metastazira. Istraživanje je objavljeno u časopisu Investigative Dermatology.