Otkrivena je najstarija crna rupa. Astronomi kažu da bi sada konačno mogli objasniti najveće misterije svemira

Čak 10 puta je veća od crne rupe u Mliječnoj stazi

This NASA handout image obtained October 7, 2009 shows an image of NGC 6240 which contains new X-ray data from Chandra (shown in red, orange, and yellow) that has been combined with an optical image from the Hubble Space Telescope originally released in 2008. In 2002, Chandra data led to the discovery of two merging black holes, which are a mere 3,000 light years apart. They are seen as the bright point-like sources in the middle of the image. Scientists think these black holes are in such close proximity because they are in the midst of spiraling toward each other -- a process that began about 30 million years ago. It is estimated that they holes will eventually drift together and merge into a larger black hole some tens or hundreds of millions of years from now. AFP PHOTO/X-ray: NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak; Optical: NASA/STScI/RESTRICTED TO EDITORIAL USE (Photo by NASA / AFP)
FOTO: AFP

Astronomi su objavili da su otkrili dosad najstariju crnu rupu, javlja Sky News. Novootkrivena crna rupa nastala je 470 milijuna godina nakon Velikog praska i otkrivena je rendgenskim zrakama pomoću NASA-inih teleskopa. Koristili su kombinaciju NASA-inog svemirskog teleskopa James Webb i rendgenskog opservatorija Chandra. Otkrili su, kažu, čvrste dokaze da je riječ o masivnoj rupi. Vjeruje se da teži između 10 i 100 posto mase svih zvijezda u galaksiji UHZ1 u kojoj se nalazi, a u promjeru je deset puta veća od supermasivne crne rupe Sagittarius A* u Mliječnoj stazi.

Iz NASA-e kažu da je crna rupa bila u ranoj fazi rasta kojoj nikada prije nismo svjedočili i dodaju da bi ovo moglo objasniti brojne misterije u svemiru, primjerice kako su nastale neke od prvih supermasivnih crnih rupa u svemiru. “Ovo je otkriće važno za razumijevanje kako pojedine supermasivne crne rupe mogu doseći kolosalne mase ubrzo nakon Velikog praska”, rekli su.

Potvrđuju se teorije o crnim rupama

Novo otkriće potvrđuje ono što su do sada bile samo teorije o supermasivnim crnim rupama. Naime, znanstvenici vjeruju da je svemir nastao prije 13,7 milijardi godina, što znači da je procijenjena starost ove crne rupe 13,2 milijarde godina. Znanstvenici su zapanjeni ovim otkrićem. “Jednostavno je jako rano da u svemiru postoji takav gigant. Zapanjujuće je kako ova stvar zapravo stoji na svom mjestu u svojoj galaksiji tako rano u svemiru”, rekla je Priyamvada Natarajan, sa Sveučilišta Yale, koja je sudjelovala u studiji objavljenoj u časopisu Nature Astronomy.

Inače, crne rupe su područja u svemiru u kojima je ogromna količina mase upakirana u maleni volumen. To stvara gravitacijsku silu toliko jaku da čak ni svjetlost ne može pobjeći. Objašnjavajući razlike između crnih rupa, autor časopisa Nature Astronomy, Andy Goulding, rekao je da ”postoje fizička ograničenja koliko brzo crne rupe mogu rasti nakon što se formiraju, ali one koje su rođene masivnije tu su u prednosti”. ”To je poput sadnje mladice kojoj je potrebno manje vremena da izraste u stablo pune veličine, nego da ste započeli samo sa sjemenom”, pojasnio je.