Ova se Iranka na Facebooku bori protiv nošenja hidžaba, sve je više žena prati

Brojne žene iz Irana šalju svoje fotografije na kojima poziraju bez marame

FOTO: Screenshot

Masih Alinejad, iranska je novinarka i zastupnica za vjerske slobode i prava žena. Ona je i moderatorica Facebook grupe My Stealthy Freedom koja ima više od 800.000 sljedbenika. Na tom profilu ona kao i druge Iranke objavljuje svoje fotografije u javnosti bez hidžaba. To je tihi, ali hrabar protest protiv iranskog zakona koji ženama ne samo da određuje što smiju nositi, nego on određuje i način kako da prakticiraju svoju vjeru.

Od sedme godine života Alinejad je svaki put kada je izlašla u javnost nosila maramu koja joj prikriva kosu, oči i vrat. Izlazak u javnost bez nje je kažnjiv. Prema iranskoj vladi prošle godine 3,6 milijuna žena je upozoreno, uhićeno ili novčano kažnjeno zbog zločina protiv javnog morala, odnosno zbog nenošenja hidžaba.

Taj je zakon donesen 1983. godine, nekoliko godina nakon islamske revolucije. Za visoke vjerske vođe nošenje hidžaba je dio provođenja usklađenosti sa islamskim zakonom. I za mnoge iranske žene to je dio religijske prakse, kao i skromno odjevanje. No, mnogo je iranskih žena koje to smatraju nepravednim i represivnim.

Fotografija koja je pokrenula lavinu

hidžab3
Razotkrivena Alinejad Facebook

Alinejad, kako piše Vox, je jedna od njih. Kako naglašava osjećala se frustrirano od trenutka kada je prvi put bila prisiljena nositi veo u dobi od sedam godina. Alinejad je odrastala u religioznoj konzervativnoj obitelji, a sve članice njezine obitelji vjeruju da žene trebaju nositi hidžab. No, unatoč tom odgoju, Alinejad se uvijek pitala zašto ga žene poput nje, koje ne vjeruju u to, trebaju nositi.

Prošle godine, dok je živjela u Londonu, Alinejad je pokrenula Facebook stranicu te na njoj objavila svoju fotografiju na kojoj pozira u Iranu bez hidžaba u javnosti. To je pokrenulo neviđenu lavinu, javile su se brojne prijateljice i poznanice koje su poslale slične fotografije sebe u javnosti bez vela na glavi. Nakon toga tisuće fotografija preplavilo je tu Facebook grupu te je ona postala odredište za sve žene koje su željele pokazati svoju frustraciju režimom. Do sredine 2014. godine , stranica je imala više od 450.000 sljedbenika , a danas ih ima više od 800.000.

Pokušali su je diskreditirati

hidžab1
Tisuće žena fotografiralo se bez marame Facebook

Nakon što je njezina Facebook grupa postala viralna, iranska vlada pokušala ju je diskreditirati. Tako je objavljenja lažna vijest da se drogira u Londonu te da je silovana pred očima sina tinejdžera.

Alinejad je shvatila da njezin povratak u Iran trenutačno nije moguć. Osjeća bolnu razdvojenost od članova svoje obitelji koji još uvijek žive u Iranu. Ona sada živi u Brooklynu, ali svaki dan sanja o povratku u svoju zemlju. Postoje treptaji nade da će se to i dogoditi, ali je još dalek put prije nego što će se vidjeti neka promjena. No, u međuvremenu, njezin Facebook projekt podiže svijest o problemu i osigurao prostor ženama da izraze svoju nadu za slobodniji i tolerantniji Iran.