Ova vaza godinama je stajala u nečijoj kuhinji u Britaniji. Ispostavilo se da vrijedi milijune

Radi o rijetkoj keramici iz 18.stoljeća kineske dinastije Qing, otkriveno je

Mark Newstead, konzultant za azijsku keramiku i umjetnine britanske aukcijske kuće Dreweatts, primijetio je u kuhinji svog prijatelja kobaltno plavu porculansku vazu, prekrasne izrade, oslikanu zlatno-srebrnim ukrasima. CNN piše da se pokazalo da se radi o rijetkoj keramici iz 18.stoljeća kineske dinastije Qing. Unatoč prvoj procjeni da vrijedi 186.000 funti, upravo je prodana na aukciji za 1.8 milijuna dolara.

Predme visok 60 centimetara kupio je jedan britanski kirurg, na aukciji u Engleskoj osamdesetih godina prošlog stoljeća, za nekoliko stotina funti. Nakon njegove smrti, vazu je naslijedio sin, Newsteadov prijatelj.

Ne zna se kako je vaza napustila Kinu. Justin Jacob, profesor povijesti na Američkome sveučilištu koji proučava pljačku kineskih kulturnih artefakata kaže za Live Science da bi vaza mogla biti dar cara, da bi kasnije u dvadesetom stoljeću bila prodana pod prisilom ili uzeta kao ratni plijen tijekom vojnih pljački 1860.ili 1901.godine.

Razvoj trgovine i kulture

Oznaka od šest znakova na dnu vaze povezana je s carem Qianlongom, koji je vladao kao šesti car dinastije Qing, posljednje carske dinastije, od 1736.do 1795.godine.

Tijekom dinastije Qing broj stanovnika Kine se utrostručio, sa 150 na 450 milijuna. Veliki razvoj trgovine i kulture dogodio se rano, ali do kasnog 19. stoljeća vladari su se borili oko upravljanja veliko populacijom što je dovelo do neučinkovitosti vlade i korupcije. Revolucija, kolonijalno miješanje i društveni nemiri konačno su uzrokovali propast dinastije.

Dinastija nije potrajala ali neke njezine umjetnosti jesu. Porculan je bio jedan od glavnih umjetničkih formi toga doba, nevjerojatna finoća izrade vidi se i na ovoj vazi koja prikazuje oblake, ždralove, lepeze, flaute i šišmiše.

Ovaj vrijedan nalaz kineske keramike nije prvi. Jedna je Britanka, dok je čistila kuću svoje sestre, otkrila vazu dinastije Qing koja je na aukciji donijela 83 milijuna dolara, pisao je Associated Press. A jedan je Amerikanac kupio kinesku zdjelu iz 15.stoljeća, za 35 dolara na dvorišnoj rasprodaji. Zdjela je kasnije prodana na aukciji za 721.800 dolara, javljao je CNN.

Vrijednost leži u finoći izrade

Starost predmeta nije glavni razlog interesa kolekcionara – vrijednost leži u finoći izrade. Bogata kobaltno plava boja na vanjskoj strani, nazvana “žrtveno plava”, nazvana je po istoj nijansi plave na dijelu Pekinškog Hrama neba.

Vaza je pečena na vrlo visokoj temperaturi kako bi se postigla duboka boja, a zatim ponovno na nižoj temperaturi kako bi se dobila tirkizna nijansa u unutrašnjosti.

Zlatna i srebrna caklina na vanjskoj strani zahtijevala je konačno pečenje u posebnoj peći, opisuje aukcijska kuća. Kombiniranje zlata i srebra na istoj vazi bilo je tehnički vrlo teško postići, što taj komad čini još dragocjenijim, piše Live Science.

Vaza će vjerojatno biti smještena u Zabranjenoj palači, gdje je posljednji car dinastije Qing obitavao ili u nekoj drugoj od njegovih palača, kaže Newstead za Live Science.