Ove velike sive mrlje na površini mora su kamenčići koje je izbacio podmorski vulkan, blokirane su luke u Japanu

Uklanjaju tone šljunka dnevno, ali more nanosi novi. Vlasti strahuju da će se problem proširiti diljem zemlje

FOTO: YouTube

Vulkanski šljunak koji je prije nekoliko mjeseci u ogromnim količinama izbacio podmorski vulkan, blokirao je desetke luka i oštetio više ribarica na južnoj obali Japana. Vlasti u Tokiju su zbog neviđenih nakupina vulkanskog šljunka – plavca, morale osnovati radnu skupinu za oporavak od katastrofe, javlja Guardian.

Pogođeno je 11 luka u regiji Okinawa i 19 u Kagoshimi, oštećeno je 40 ribarica, od kojih šest više ne može ploviti, a privremeno je prekinut i trajektni prijevoz između udaljenih otoka u tim pokrajinama. Guverner Okinawe Denny Tamaki je otkrio da je situacija imala velikog utjecaja na ribarski i turistički sektor, kao i na okoliš. Poručio je da se problem mora brzo riješiti.

Uklanjanje plavca već je počelo i navodno se iz luke u jednom selu na glavnom otoku Okinawe svakodnevno makne oko 10 tona šljunka, ali istovremeno more nanosi novi.

Operacija ‘bez presedana’

Jedan lokalni dužnosnik je za Kyodo News rekao da bi ova operacija “bez presedana” mogla potrajati dva do tri tjedna. “Nemamo izbora nego da nastavimo s čišćenjem i da učimo na greškama u toku. Razmislit ćemo gdje ćemo odložiti plavac nakon što provjerimo sve sigurnosne aspekte”, rekao je dužnosnik.

Kamenčiće je izbacio podmorski vulkan Fukutokuokanoba koji se nalazi u arhipelau Ogasawara oko tisuću kilometara južno od Tokyja.

Japanska obalna straža je objavila kartu kretanja šljunka te su upozorili brodice u području da paze na svoje motore da ih kamenčići ne oštete. Čak je i brod obalne straže imao problema s kamenčićima tijekom pomorskih vježbi.

Brodovi ne mogu napustiti luku

Japanski dužnosnik je upozorio da se šljunak počeo kretati prema sjeveru i da bi mogao zahvatiti cijelu japansku obalu. Vladina radna skupina je nakon prvog sastanka u četvrtak odlučila pomagati lokalnim vlastima u sklopu oporavka nakon prirodne nesreće, a istaknuli su da će osiguranje pokriti štete ribarskoj industriji.

The Yomiuri Shimbun, javlja da zbog šljunka oko 750 ribarica ne može napustiti luku u Okinawi jer su zabrinuti zbog mogućeg oštećenja motora, a navodno je umrlo oko 150 indijske skuše nakon što su ribe pojele kamenčiće.

Još se ne zna koliko je točno štete nanio vulkanski šljunak, a iz japanske nuklearne regulatorne agencije su izvijestili da prate kretanje plavca da slučajno ne bi nanio štetu obalnim nuklearnim elektranama.