Ovih 7 načina pomaže nam da ponovno zaspemo kad se probudimo usred noći

Čitanje, razmišljanje i manjak svjetla pomoći će nam da lakše zaspemo

FOTO: Marcus Peaston/Flickr

Probudili ste se usred noći, tek je tri ujutro i sigurno biste se mogli još koji dragocjeni sat odmoriti prije nego ustanete. San je važan za naše tijelo i obavljanje svakodnevnih funkcija i zadataka.

Buđenja tijekom noći može imati znatan utjecaj na kvalitetu našeg sna i svakodnevnog funkcioniranja, pogtovo ako se dovoljno ne naspavamo ili ako imamo poteškoća sa spavanje.

Ako nikako ne možete zaspati i to vam dugoročno stvara određene probleme, isprobavanje ovih sedam načina moglo bi vam pomoći da opet utonete u san.

1. Neka je upaljeno što je moguće manje svjetla

4212105696_6397e60a5b_b
Upaljena lampa ne šteti jasleen_kaur/Flickr

Ne palite sva svjetla na putu u kupaonicu. Svjetlo stimulira mozak da ostane budan, bez obzira na to da li dolazi od sunca ili lampe. Morate se potruditi da izbjegavate svako nepotrebno svjetlo. Najbolje bi bilo naći put u mraku, ali i ako upalite lampu na koji trenutak to vas neće puno uznemiriti. Što je svjetlo jače i što je dulje upaljeno više ćete se razbuditi.

2. Čitajte da umorite oči

Sjećate li se još kako ste se u školi borili da ostanete budni dok se na predavanju čitalo iz knjige? Nastojite li opet zaspati otvorite knjigu ili neki časopis. Nemojte čitati neki napeti triler koji će vas jako zainteresirati i uzbuditi, to će vas razbuditi umjesto da vas uspava.

3. Upotrijebite mozak

Razmišljanje pomaže da utonemo u san
Razmišljanje pomaže da utonemo u san Özlem Ercan/Flickr

Umjesto da se okrećete po krevetu i upotrebljavate mobitel ili kompjuter pokušajte s mentalnim vježbama. Elektroničke naprave emitiraju svjetlo koje vas drži budnima, osobito ako ih držite blizu lica. Neka razmišljanje postane sredstvo da utonete u san. Detaljno vizualizrajte stvari pa ćete prestati misliti o onome što vas muči. Mozgu je to toliko dosadno da radije zaspe. Um ne voli radnje koje se ponavljaju. Naprimjer biciklisti mogu zamišljati kako pripremaju bicikl za vožnju, korak po korak.

4. Ostanite ležati na leđima

Ostanite ležati na leđima, ali ako vam je jako neudobno nađite položaj na trbuhu ili boku, ali se nemojte vrtiti i bacakati po krevetu. Ako stojite ili sjedite dulje vrijeme, tijelo će shvatiti da je vrijeme ustajanju.

5. Nemojte ništa jesti

8580902817_9e86def039_k
Noću treba izbjegavati hranu Rishi Bandopadhay/Flickr

Pomislite li da će vam zalogaj neke hrane pomoći da zaspete, to će umanjiti vaše šanse. To vam i ubuduće može poremetiti san. Tijelo i mozak počet će očekivati hranu u to vrijeme, pa ćete usvojiti običaj da se u to vrijeme probudite. Ako baš morate nešto prigristi učinite to, ali ipak pokušajte snagom volje izbjeći noćne sastanke sa hladnjakom.

6. Pokušajte progresivno-mišićnu relaksaciju (PMR)

Ovo je tehnika koju su liječnici razvili da smanje napetost mišića fokusiranjem na određenu grupu mišića. Tehnika se sastoji u stezanju i zatim opuštanju određene skupine mišića. Uz dobrog učitelja za desetak sati možete svladati tehniku. Relaksiranje tijela pomaže i relaksiranju uma. Napeti mišići sugeriraju tijelu da ostane budno. Svjesnim smanjenjem stresa u mišićima dajemo znak tijelu da je vrijeme spavanju. Duboko udišite, počnite sa opuštanjem najvećih mišića u tijelu, kao što su leđa i bedra i polagano krećite prema malim mišićima ruku i lica.

7. Ne nadoknađujte san koji ste propustili

2883494851_cfa0d769a4_b
Potrebno je izbjegavati popodnevno spavanje madaise/Flickr

Ako ste kratko spavali i jako ste umorni, važno je ne zaspati tijekom dana jer ne želite da vam se to stalno događa. Naučite li tijelo da očekuje san tijekom popodneva, usred noći ćete biti budni.