Ovo bi se moglo dopasti vlasnicima pasa: davanje ostataka hrane sa stola možda i nije loše

'Nitko ne bi djetetu davao 12 godina istu hranu, zašto bi pas bio drugačiji?'

A picture taken on February 12, 2023 shows Bobi, a 30 year-old Portuguese dog that has been declared the world's oldest dog by Guinness World Records, at his home in the village of Conqueiros near Leiria. (Photo by PATRICIA DE MELO MOREIRA / AFP)
FOTO: AFP

Većina vlasnika pasa zna kako je teško odoljeti psećem pogledu kada moli da dobije komadić večere svoje ljudske obitelji. Novo istraživanje sugerira da bi popuštanje molećivim psećim očima zapravo moglo pomoći u zaštiti mladih pasa od želučanih problema u odrasloj dobi, piše Smithsonian.

Štenci koji su jeli ostatke sa stola i sirovu hranu imali su manje gastrointestinalnih problema kasnije u životu, uspoređujući sa psima koji su jeli samo suhu hranu za pse, prema novoj studiji objavljenoj u časopisu Scientific Reports.

Analizirali rezultate ankete

“Komercijalna hrana predstavljena je kao da pruža potpunu i uravnoteženu prehranu što ostavlja dojam da je vlasniku teško pripremiti nešto što bi bilo jednako dobro”, kaže koautorica studije veterinarka sa Sveučilišta Helsinki, Anna Hielm-Björkman, za The London Times.

“Ovom studijom pokazujemo da je raznolikost prehrane važna, nitko ne bi djetetu davao 12 godina istu hranu, zašto bi pas bio drugačiji?”, pitala je. Veterinare dugo muči kronična enteropatija i gastrointestinalni problemi kod pasa, kao proljev, povraćanje, plinovi, smanjeni apetit, mučnina ili gubitak težine koji traju najmanje tri tjedna.

Promjena prehrane psa nekada može pomoći u rješavanju ovih želučanih tegoba pa su se stručnjaci zapitali ima li ono što su psi jeli u dobi dok su bili štenci i adolescenti utjecaja na zdravlje njihovih crijeva u odrasloj dobi. Kako bi dobili odgovor na ovo pitanje, znanstvenici su analizirali podatke ankete DogRisk provedene o prehrani više od 7000 pasa u Finskoj, kroz razdoblje od 10 godina.

Veza namirnica i zdravlja crijeva

Sveukupno 22 posto vlasnika štenaca i 18 posto vlasnika adolescentnih pasa prijavilo je gastrointestinalne simptome kod svojih ljubimaca koji bi počeli otprilike kada su imali godinu i pol. Podaci pokazuju da su psići koji su jeli sirovo crveno meso, ribu, jaja, tripice, kosti, hrskavicu, povrće i bobičasto voće imali 22 posto manju vjerojatnost da će kasnije u životu imati gastrointestinalne probleme, u usporedbi sa psima koji su jeli samo suhu hranu.

Štenci koji su jeli ljudsku hranu imali su 23 posto šanse da razviju kroničnu enteropatiju kad odrastu. Znanstvenici su promatrali vezu između pojedinih namirnica i zdravlja crijeva. Štenci koji su jeli hrskavicu i sirove kosti imali su 33 posto manju šansu da će imati probleme s crijevima.

Oni koji su jeli bobičasto voće imali su 29 posto manje šanse da imaju želučane probleme u odrasloj dobi. Oni koji su žvakali sirovu kožu imali su 117 posto šanse da će razviti želučane probleme.

Omjer: 20% sirove, 80% suhe hrane

Nalazi samo pokazuju korelaciju, ne ukazuju na to da prehrana šteneta uzrokuje dobro ili loše zdravlje crijeva kasnije u životu. Veterinari nisu sigurni zašto postoji veza, a jedan od mogućih razloga je taj što je prehrana za pse bogata ugljikohidratima.

“Možda pseća hrana ima isti učinak na pse kao konzumacija običnog šećera na ljude”, kaže Hielm-Björkman za New Scientist. Moderne pasmine pasa su osjetljivije i sklonije bakterijskim bolestima ako se hrane nekuhanom hranom, osobito štenci čiji imunološki sustav nije još razvijen, piše USA Today.

Na temelju ovog i drugih istraživanja, Hielm-Björkman preporuča omjer 20 posto sirove hrane i 80 posto suhe hrane za pse. Upozorava i na polagano uvođenje nove hrane, jer može proći otprilike tri tjedna dok se crijevni mikrobiom šteneta ne prilagodi.