Ovo je 5 razloga zašto biste ipak tu i tamo trebali zaboraviti na tipkovnicu i vratiti se olovci i papiru

Znanstvenici zadnjih godina istražuju učinak pisanja rukom na mozak

FOTO: dierk schaefer/Flickr

Kada ste posljednji puta napisali nešto koristeći papir i olovku? Ako se još uvijek pokušavate prisjetiti, niste jedini. Jedno nedavno britansko istraživanje provedeno na 2000 odraslih sudionika pokazalo je da jedna trećina osoba nije ništa napisala rukom u zadnjih 6 mjeseci.

Tipkanje na kompjuteru je lakše, brže i u puno situacija bolje “lovi” naše misli. Ali ne uvijek. Niz znanstvenih istraživanja u zadnje vrijeme bavi se time kako staromodno pisanje rukom utječe na mozak. Čini se da pisanje na papiru ima velike koristi za određene situacije.

Brže učenje

Dokazi sugeriraju da postoji čvrsta veza između pisanja rukom i razvoja šireg obrazovanja, piše New York Times. Djeca ne samo da čitaju brže kada prvo nauče pisati rukom nego imaju više ideja i bolje zadržavaju informacije.

Nije ovo zanimljivo samo roditeljima. Odrasli učenjem novih simbola, npr kineskog pisma, poboljšavaju prepoznavanje pišući slova rukom, kaže WSJ.

Bolje pamćenje

4604094910_2145403896_b

Možda je najveća korist korištenja olovke i papira od pisanja bilješki. Tako možemo zapamtiti više podataka i bolje ih razumijemo nego kada koristimo laptop.

Istraživanje koje su proveli Pam Mueller i Daniel Oppenheimer pokazalo je da oni koji pišu bilješke na papir nauče više. U tri eksperimenta, studenti su uzimali bilješke na satu, a nakon toga su testirani koliko se pojedinosti sjećaju, koliko su sadržajno razumjeli materiju te sposobnost sintetiziranja i uopćavanja informacije.

Oni koji su bilješke radili rukom, bolje su razumjeli sadržaj i bili su uspješniji u primjeni i integraciji materije nego oni koji su koristili laptop.

Veća kreativnost

Postoji razlog zašto pisci od Trumana Capotea i Susan Sontag do JK Rowlling preferiraju pisanje rukom. Inzistiraju da ima nešto u tome kada osjećamo olovku u ruci i na papiru jer to potiče kreativnost. Capote je govorio da voli sporost pisanja na papiru.

Britanski novelist Niven Govinden kaže da mu se povraća kada vidi prazan ekran kompjutera. Notes sa crtama je manje osuđujući. Pisac Joe Hill vjeruje da je manje nagađanja kada se piše rukom.

I druge vrste kreativnosti, uživaju u slobodi praznog papira. Papir daje veću grafičku slobodu, možete pisati sa druge strane, stavljati bilješke na margine, potcrtavati. Papir ima tri dimenzije, možete ga presavinuti, rezati, staviti na njega spajalicu ili zalijepiti, kaže Claire Bustarret, stručnjakinja za manuskripte u istraživačkom centru Maurice Halbwachs u Parizu.

Mozak ostaje oštar

sd
Pisanje je kognitivna vježba za mozak dierk schaefer/Flickr

Pisanje je važno da djeca nauče čitati i pisati ali je važno i za starije osobe. Neki liječnici kažu da pisanje može biti kognitivna vježba da mozak ostane bistar kako starimo.

Manje ometanja

Ne treba znanstveno istraživanje da se zaključi kako je ometanje manje moguće ako gledate u prazan papir ispred sebe nego ako sjedite ispred kompjutera i cijeli internet je samo jedan klik daleko. Naravno, uvijek možete pritisnuti kakvu tipku da blokirate ometanje ali možete i uzeti pero u ruke.

Pisanje može pomoći smirenju i opuštanju mozga. Pisanje smirujućih rečenica je oblik grafoterapije. Ako npr. 20 puta dnevno napišete rečenicu “Bit ću smireniji”, to ima utjecaja osobito na osobe koje imaju poremećaj nedostatka pažnje i heperaktivnosti. Pisanje tako smiruje osobu i vježba mozak, objašnjava dr. Marc Seifer, grafolog i autor knjige Definitivna analiza pisanja rukom, prenosi Inc.com.