Ovo je 5 uobičajenih savjeta za gubitak kilograma kojih se zapravo ne biste trebali pridržavati

Iako se tvrdi da je doručak obavezan, ne trebate ga jesti ako niste gladni

FOTO: KotomiCreations/Flickr

S različitih strana toliko toga čujemo o uspješnom gubitku kilograma, a sve je prilično zbunjujuće kad se odlučimo na akciju da bi dosegli težinu koju smatramo idealnom.

Ovih pet uputa koje daju i liječnici, i nutricionisti i druge osobe koje bave mršavljenjem, bazirane su na pogrešnim pretpostavkama te mogu i spriječiti gubitak kilograma ako ne još i gore, piše eHealth101.

1. Doručak je obavezan

Ako ujutro niste gladni, ne morate na silu jesti doručak
Ako ujutro niste gladni, ne morate na silu jesti doručak KotomiCreations/Flickr

Puno dijeta preporučuje tri glavna obroka dnevno, a doručak je svakako jedan od njih. Sigurno ste čuli da MORATE jesti doručak. Ali zapravo ne morate. Ako ste ujutro gladni, tada ga jedite ali ako niste, nemojte sebe siliti.

Kako bi moglo biti zdravo forsirati se da gutate hranu kada niste gladni i kako bi to moglo biti dobro za gubitak kilorama? Puno studija je pokazalo da jedenje ili preskakanje doručka ne utječe na težinu. Koristite zdrav razum kada donosite odluku o tome hoćete li ga jesti ili ne i radite to samo ako ste gladni. Ako jedete doručak, neka bude bogat proteinima.

2. Brz gubitak kilograma nije zdrav

Jedino što je teško jest pridržavati se strogih dijeta i pravila prehrane dulje vrijeme
Jedino je teško pridržavati se strogih dijeta i pravila prehrane dulje vrijeme toyohara/Flickr

Brz gubitak kilograma povezuje se sa hirovitim dijetama koje su u trendu ili su visokorestriktivne u planu prehrane te se kaže da vode brzom vraćanju kilograma. Pokazuje se, međutim, da brzi gubitak kilograma nije povezan sa povećanim rizikom ponovnog debljanja.

Upravo suprotno, studije načinjene u zadnje vrijeme pokazuju da imate veće šanse zadržati željenu težinu ako ste kile brzo izgubili. Jedino je vrlo teško dulje vremena slijediti dijetni plan sa drastično smanjenim unosom kalorija.

3. Izbjegavajte hranu bogatu prirodnim mastima

Ne treba izbjegavati hranu bogatu prirodnim mastima, poput avokada
Ne treba izbjegavati hranu bogatu prirodnim mastima, poput avokada Bree H/Flickr

Kada pokušavate smršaviti, većina dijeta preporučuje konzumaciju samo proizvoda s niskim udjelom masti. Zdrave masnoće iz maslinovog ulja, avokada, kokosa, mesa iz uzgoja životinja koje slobodno pasu, ne bi trebalo izbjegavati.

Promatranjem 50.000 žena koje su uzimale samo proizvode sa manje masti, u periodu od 7 godina, uočeno je da su izgubile samo pola kilograma više nego žene koje su jele prirodne masnoće. Puno truda za neznatno bolji rezultat.

4. Glavne su kardiovježbe

Treba kombinirati razne vrste vježbi
Treba kombinirati razne vrste vježbi Eden Retreats/Flickr

Stalno se govori da su kardiovježbe najbolji put za gubljenje kila vježbanjem. Kardiovježbe sasvim sigurno nude cijeli niz koristi za zdravlje, ali nikako nisu rješenje za gubitak kilograma.

Neki ljudi mršave brže kada tako vježbaju u uspredi sa drugim treninzima dok drugi jedva održavaju i težinu koju imaju i na njih kardiovježbanje ne djeluje kao metoda za gubitak kilograma. Najbolje je kombinirati kardiovježbanje sa treningom snage za postizanje optimalnih rezultata.

5. Jedite svaka 2 do 3 sata

Česti obroci dovode i do prejedanja
Česti obroci dovode i do prejedanja Thea/Flickr

Lako se zbuniti kada čitate o tome koliko bi obroka dnevno trebali uzimati. Neke dijete savjetuju da se jede 2 puta dnevno, što je zapravo gladovanje. Druge dijete savjetuju tri dnevna obroka. Uobičajena preporuka u dijetama su da se hrana uzima svaka 2 do 3 sata da bi se gubilo na težini. To je pretpostavka koja se temelji na tome da nešto kalorija koje konzumiramo tijelo troši da bi probavilo hranu, poznato kao toplinski efekt hrane koji lagano ubrzava metabolizam.

Problem je što je toplinski efekt proporcionalan broju kalorija koje smo pojeli pa nije uopće bitno da li smo pojeli 1000 kalorija podijeljenih u 3 obroka ili odjednom. Različite studije testirale su ovu teoriju i statistički nema razlike u gubitku kila između onih koji jedu isti broj kalorija u dva obroka ili ih podijele u sedam. Nema razlike ako tijekom dana jedete puno malih obroka ili tri veća, što se tiče gubitka na težini. Imate li problema u kontroli porcija, česti obroci mogu dovesti do prejedanja.